Co oznacza nazwisko? Ile osób w Polsce go używa?
Odpowiedzi na powyższe i garść innych pytań daje bezpłatny Internetowy Słownik Nazwisk. Słownik ten jest tworzony od 2014 roku, choć główne prace zakończono w 2021 roku. Sukcesywnie rozszerzana się go o kolejne nazwiska oraz informacje ich dotyczące. Internauci nie tylko sprawdzą teraz ile osób w Polsce korzysta z danego nazwiska, w jakich rejonach kraju jest najczęściej stosowane, czy występuje poza jego granicami, zapozna się z jego pochodzeniem, etymologiami i motywacjami, ale poznają też strukturę słowotwórczą.
Ze słownika dowiadujemy się, że najpopularniejsze nazwiska w Polsce to Nowak (ponad 200 tys. osób), Kowalski/Kowalska (ponad 130 tys. osób) i Wiśniewski/Wiśniewska (ponad 100 tys. osób).
„Chociaż językoznawcy uznają nazwisko za element asemantyczny (a więc niebędący nośnikiem znaczenia w taki sposób, jak wyraz pospolity), to widzimy, że dla użytkowników jest ono zwykle bardzo istotne. Nazwisko to często coś, co wyznacza element własnej tożsamości i spaja rodzinę. To więc nie tylko fakt językowy, ale fakt kulturowy i psychologiczny” – powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) prof. Katarzyna Skowronek z Instytutu Języka Polskiego PAN i z AGH, kierująca pracami nad Internetowym słownikiem nazwisk w Polsce.
Źródło: mat. własny – zrzut ekranu
ISNP będzie nadal rozwijany i uzupełniany, więc warto doń zaglądać cyklicznie.
Uwaga: obecnie strona ze słownikiem jest dosłownie oblężona przez internautów. Zalecamy odrobinę cierpliwości w jej wertowaniu do momentu ustabilizowania się sytuacji. 🙂
Rozkład nazwisk w Polsce
Przy tej okazji warto wspomnieć o innym projekcie, który pozwala sprawdzić rozkład występowania nazwisk w powiatach. Wystarczy wpisać nazwisko w wyszukiwarce, zaznaczyć pole dot. łączenia wariantów żeńskich i męskich i kliknąć przycisk pokazywania rozkładu. Wyświetlone zostaną szczegółowe statystyki oraz wizualizacja na mapie.
Źródło: mat. własny – zrzut ekranu
Źródło: mat. własny, PAP