Jak „sklonować” swój głos przy pomocy AI? Zobacz te narzędzia

Aleksander PiskorzSkomentuj
Jak „sklonować” swój głos przy pomocy AI? Zobacz te narzędzia

Sztuczna inteligencja poczyniła w ostatnich latach kosmiczne postępy. Jednym z jej zastosowań, które daje mnóstwo frajdy jest możliwość “klonowania” głosu. Technologia ta pozwala na stworzenie cyfrowej repliki Twojego głosu lub głosu innej osoby, dając nam tym samym ogrom możliwości – chociażby w zakresie tworzenia treści. W miarę jak klonowanie głosu AI staje się bardziej dostępne, pojawia się coraz więcej narzędzi, które oferują możliwość takiego “klonowania”. Na które z nich warto zwrócić uwagę już teraz? Zerknijcie na zestawienie, które dla Was przygotowaliśmy. 

Czym tak naprawdę jest “klonowanie głosu”?

Analizując i ucząc się na podstawie próbek głosu, specjalnie zaprojektowane algorytmy sztucznej inteligencji mogą generować syntetyczny głos, który bardzo przypomina oryginalnego mówcę. Do tego, większość obecnie dostępnego software’u pozwala nie tylko klonować głos, ale również naśladować jego unikalne cechy – takie, jak wysokość, ton czy intonacja.

Jak działa takie klonowanie głosu? Nie wchodźmy za głęboko w detale techniczne. Warto wiedzieć jednak, że proces ten obejmuje szkolenie modeli AI na zbiorze danych „docelowego głosu”, który można uzyskać za pomocą nagrań lub próbek mowy. W ostatnich latach tworzenie wysokiej jakości “klonów” głosu stało się bardziej dostępne i wydajne. Wymaga także znacznie krótszych próbek audio przy zachowaniu obsługi wielu języków i stylów mowy.

Modele AI przygotowując się do klonowania głosu analizują kompleksowe dane głosowe, dzieląc je na komponenty, takie jak wysokość, ton i prędkość. Następnie modele korzystają z techniki syntezy w celu replikacji uprzednio zebranych komponentów głosowych. Efektem jest oczywiście realistyczny klon głosu danej osoby.  i tworzenia realistycznych klonów głosowych.

Podczas gdy wysokiej jakości klonowanie zazwyczaj wymaga wielogodzinnych probek nagranej mowy, aby zbudować zbiór danych do trenowania nowego modelu głosu, to obecne sieci neuronowe pozwalają na stworzenie plików audio bazując na zaledwie kilku minutach dźwięku.

Najlepsze narzędzia AI do klonowania głosu

W sieci znajdziemy obecnie kilka naprawdę potężnych narzędzi pozwalających na sklonowanie naszego głosu. Na które z nich warto zwrócić uwagę?

Play.ht

Play.ht

Znany z wysokiej jakości klonowania, Play.ht posiada wbudowany edytor zamiany tekstu na mowę i integrację API, dzięki czemu jest wszechstronnym wyborem dla różnych aplikacji. Aplikacja oferuje przyjazny dla użytkownika interfejs, umożliwiający łatwe przesyłanie próbek głosu i szybkie generowanie “klonów”. Play.ht obsługuje wiele języków i zapewnia szeroki zakres opcji dostosowywania sklonowanego głosu. Możemy tu skorzystać z takich opcji, jak regulacja wysokości dźwięku, jego szybkości czy też emocji.

Murf AI

Murf AI

To narzędzie może pochwalić się rozbudowanymi opcjami dostosowywania, obsługą ponad 20 języków i płynną integracją z materiałami wideo. Murf AI pozwala sklonować swój głos za pomocą zaledwie kilku minut danych audio i zapewnia bogaty w funkcje edytor do dostosowywania tonu, wysokości i innych cech sklonowanego głosu. Oferuje również przestrzeń roboczą do współpracy, dzięki czemu idealnie nadaje się dla zespołów pracujących nad projektami klonowania głos.

Voice.ai

Voice.ai

To z kolei narzędzie oparte w pełni na przeglądarce. Voice.ai obsługuje aplikacje i gry, oferując imponującą bibliotekę ponad 15000 głosów do wykorzystania. Zapewnia prosty i intuicyjny interfejs dla użytkowników do klonowania swoich głosów i stosowania ich w czasie rzeczywistym w różnych aplikacjach. Voice.ai obsługuje zarówno klonowanie głosu z tekstu na mowę, jak i z mowy na mowę, umożliwiając zachowanie emocjonalnych niuansów oryginalnego głosu.

Eleven Labs

Eleven Labs

Eleven Labs to potężne narzędzie, które wyróżnia się naturalnie brzmiącymi głosami w ponad 30 językach, w tym polskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, włoskim i hindi. Dzięki zaawansowanym technikom głębokiego uczenia i przetwarzania języka naturalnego, Eleven Labs tworzy głosy niemal nie do odróżnienia od prawdziwej ludzkiej mowy. Co najlepsze, jest to w pełni polski produkt, który całkiem niedawno stał się jednorożcem i odnosi międzynarodowe sukcesy!

Jego możliwości są naprawdę imponujące. 

Descript

Descript

Funkcja overdub w aplikacji Descript wykorzystuje technologię głębokiego uczenia się do klonowania głosu w postprodukcji. To super rzecz dla osób, które nagrywają podcasty albo tworzą materiały wideo. Oprócz funkcji klonowania głosu na rzecz funkcji overdub Descript zapewnia również potężne narzędzie do transkrypcji, które automatycznie transkrybuje dźwięk, dzięki czemu proces edycji jest jeszcze bardziej wydajny. Testowałem to narzędzie w swoim środowisku i uważam, że nie ma obecnie nic lepszego na rynku do tworzenia klipów wideo. Kropka. 

Resemble AI

Resemble AI

Resemble AI to kolejne narzędzie, które działa w oparciu o interfejs w przeglądarce. Oprogramowanie umożliwia klonowanie głosu w 15 językach, wymagając co najmniej 25 próbek głosu dla uzyskania optymalnych wyników. Resemble AI oferuje zarówno szybkie klonowanie głosu, które generuje kopię w ciągu zaledwie minuty przy użyciu krótkiej próbki głosu, jak i profesjonalną usługę klonowania głosu, która zapewnia wyższą jakość wyników. Naturalnie z większą liczbą opcji dostosowywania. Resemble AI zapewnia również interfejs API dla programistów, pozwalając zintegrować możliwości klonowania głosu z niezależnymi aplikacjami.

Czy warto? 

W mojej opinii możliwości zastosowania narzędzi AI do klonowania głosu są naprawdę szerokie. Możemy szybciej tworzyć treści, nagrywać wideo czy publikować podcasty. Warto jednak pamiętać, aby korzystać z tej technologii z rozwagą, mając na uwadze etyczne aspekty i konsekwencje. 

Mimo to, z odpowiedzialnym podejściem, klonowanie głosu może stać się potężnym narzędziem, przynoszącym wymierne korzyści w różnych dziedzinach kreatywnych. Polecam!

fot. tyt. Canva

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.