Wybory 2023 nadciągają wielkimi krokami, a w tym samym dniu będzie miało miejsce również Referendum 2023. Wielu Polaków z różnych powodów zastanawia się nad tym, jak zmienić miejsce głosowania i jak zrobić to przez Internet. Powody takiej decyzji mogą być różne, a najczęstszą jest fakt przebywania z dala od miejsca zamieszkania. Na niecały miesiąc przed terminem wyborów postanowiliśmy opublikować krótki poradnik mówiący o tym, jak to zrobić.
Jak zmienić miejsce głosowania przez Internet?
Przede wszystkim, wniosek o zmianę miejsca głosowania w wyborach przez Internet mogą złożyć osoby, które będą głosować w Polsce i w dniu głosowania przebywać będą na terenie gminy innej niż właściwa ze względu na miejsce zameldowania i stałego zamieszkania. Naturalnie dotyczy to wyłącznie osób, które ukończyły 18 lat i mają czynne prawo wyborcze.
Zmiana miejsca głosowania przez Internet jest możliwa, jeśli masz login i hasło do Profilu Zaufanego oraz telefon komórkowy lub e-dowód. Tak, Profil Zaufany jest niezbędny do przeprowadzenia tej czynności. Na szczęście jego założenie jest bardzo proste.
Po przejściu pod ten adres w serwisie ePUAP i zalogowaniu do Profilu Zaufanego kliknij przycisk „Złóż wniosek”, a następnie podaj adres, pod którym będziesz przebywać w dniu wyborów. Pozostaje Ci jeszcze sprawdzić wniosek i podpisać go elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.
Uwaga: wniosek możesz złożyć najpóźniej 3 dni przed dniem wyborów. Zmiana miejsca głosowania jest bezpłatna.
Miejsce do głosowania zmienisz także stacjonarnie, w urzędzie. Wystarczy Ci dokument tożsamości i wypełniony wniosek o zmianę miejsca głosowania, który znajdziesz tutaj. Ważne: wniosek ten należy złożyć w urzędzie gminy, w której będziesz przebywać w dniu wyborów.
Kiedy wybory 2023?
Wybory 2023, czyli wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, odbędą się 15 października 2023 roku. Kiedy rozpoczyna się głosowanie w wyborach? Już o godzinie 7:00. Do kiedy można głosować w wyborach? Do godziny 21:00.
Równolegle, tego samego dnia i w tych samych godzinach, odbędzie się Referendum Ogólnokrajowe, które krytycy nazywają ze względu na treść zawartych w nim pytań mianem pseudoreferendum.
Referendum 2023 – pytania
Pytania referendalne 2023 brzmią następująco:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Źródło: mat. własny, zdj. tyt. Gov.pl