Jaki internet w pobliżu? Sprawdź z SIDUSIS
SIDUSIS, czyli System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego, to nowy pomysł polskiego rządu na pomoc obywatelom w znalezieniu optymalnej usługi dostępu do internetu w miejscu ich zamieszkania. Witryna pod adresem internet.gov.pl została uruchomiona 1 stycznia 2023 roku, co poprzedzono testami operatorskimi oraz instytucji państwowych i samorządowych.
Za pośrednictwem internet.gov.pl można sprawdzić dostępność usług, ale też zgłosić pustostan lub potrzebę dostępu do Internetu pod wskazanym adresem. Aby wyrazić chęć przyłączenia swojej nieruchomości do Internetu, należy być właścicielem, zarządcą lub użytkownikiem wieczystym danej nieruchomości. W tym celu trzeba zalogować się przez login.gov.pl i zgłosić zapotrzebowanie na usługi. Wiadomość trafi do usługodawców, którzy określą możliwość podłączenia usług w danej okolicy.
Czy dane w SIDUSIS są aktualne?
Na ile aktualne są dane w systemie? Teoria mówi, iż według ustawy z 7 maja 2010 roku o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych ustalono dwa terminy raportowania do systemu:
- raz w miesiącu (do 10. każdego miesiąca) – dla podmiotów posiadających poniżej 50.000 punktów adresowych w zasięgu;
- raz w tygodniu (w każdy piątek) – dla podmiotów posiadających powyżej 50.000 punktów adresowych w zasięgu.
Pierwsza aktualizacja danych przekazanych w grudniu nastąpi dopiero 9 stycznia 2023 roku dla podmiotów większych i 10 stycznia 2023 roku dla podmiotów mniejszych.
Niektórzy internauci skarżą się, że dane w systemie są niezgodne ze stanem faktycznym. W przypadku gdy dane budzą wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym, każdy mieszkaniec może wysłać do systemu zgłoszenie potrzeby weryfikacji. I powinien to robić. Rząd zapowiedział wcześniej wysokie kary za błędne wypełnianie SIDUSIS-a przez operatorów.
Wygląda na to, że należy poczekać na pierwszą aktualizację danych i na razie wstrzymać się z ferowaniem wyroków.
Źródło: Gov.pl