Jazda na dachu windy. Niebezpieczny trend w Internecie

Maksym SłomskiSkomentuj
Jazda na dachu windy. Niebezpieczny trend w Internecie
Słyszeliście kiedyś o „surfowaniu” na dachu windy? Pod pojęciem tym skrywa się nic innego, jak jazda na kabinie windy, wewnątrz szybu, zamiast w jej przedziale pasażerskim. Pierwsze wzmianki o niepokojącym trendzie publikowano jeszcze z końcem lat 90′ XX wieku, jednakże tak jak cyklicznie powraca moda na retro gadżety, tak wraz z rozwojem mediów społecznościowych pojawia się wśród młodzieży coraz mocniejsza potrzeba zaistnienia przed innymi. Na TikToku i YouTube zaobserwować można wzrost liczby nagrań prezentujących niebezpieczny wyczyn.

Jazda na dachu windy to nowy, idiotyczny trend

W serwisach społecznościowych pojawiło się co najmniej kilkadziesiąt nagrań, na których śmiałkowie wspinają się na kabiny wind i jeżdżą na nich w szybach. Młodzi ludzie kupują klucze za równowartość kilkunastu złotych w serwisie eBay, aby uzyskać dostęp do podnoszonych dachów kabin i paneli sterowania awaryjnego. Cel? Naśladowanie pełnoletnich idoli.

W jednym z filmów nastolatek w wieku około 11 lat pokazuje swój trójkątny klucz, mówiąc widzom: „Dzisiaj będziemy rozmawiać o moim nowym trójkątnym kluczu, który właśnie kupiłem. Służy do surfowania na windach.”

klucz winda

Nastolatek z trójkątnym kluczem w ręku. | Źródło: YouTube

„Mam nadzieję, że uwielbiasz jeździć na windach, ponieważ to będzie nasz nowy trend” – komunikuje na kolejnym nagraniu. Następnie filmuje siebie, jak próbuje dostać się do windy parkingowej w Ashford w hrabstwie Kent, po czym wyznaje: „Winda utknęła i nie chce się ruszyć.” Niektóre modele wind wyposażono w stosowne zabezpieczenia przed podobnymi wybrykami. Te nie są przeszkodą dla bardziej zaawansowanych „surferów”.

Ryzyko jazdy na windzie jest oczywiste

Nick Mellor z LEIA (Lift and Escalator Industry Association) ostrzega, że zabawa może skończyć się między innymi upadkiem z wysokości, porażeniem prądem i zmiażdżeniem przez przeciwwagę. To nie zraża nieodpowiedzialnej młodzieży.

Administracje mediów społecznościowych na ogół usuwają nagrania z popisem osób nieletnich, ale nic nie robią sobie z tego, że widnieją tam identyczne materiały z udziałem pełnoletnich. Wkrótce zapewne usłyszymy pierwsze doniesienia o wypadkach śmiertelnych.

Niestety, media społecznościowe sprawiają, że podobne trendy mnożą się jak grzyby po deszczu. Coronavirus Challenge, Skull Breaker Challenge, Holocaust Challenge, czy też trend polegający na przedawkowaniu leku przeciwalergicznego. Co będzie następne?

Źródło: YouTube, The Sun

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.