W ostatnich miesiącach głośno było na temat nowelizacji ustawy o abonamencie RTV. Poczta Polska miała pozyskiwać dane na temat osób posiadających radioodbiornik bezpośrednio od operatorów telewizyjnych. Ostatecznie projekt został wycofany. Partia rządząca wystraszyła się negatywnych opinii.
Nie oznacza to jednak, że całkowicie odpuszczono sobie chęć zmodernizowania abonamentu RTV. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakończył już prace nad nowym projektem. Ma on rzekomo trafić do Sejmu jesienią, a nowa opłata będzie obowiązywać od 2019 roku.
Abonament ściągany z PIT
Z projektu ustawy wynika, że nowy abonament będzie ściągany z zaliczki na podatek dochodowy. Rolnicy będą natomiast obciążani podczas płacenia składek KRUS.
Ile będzie wynosić wysokość abonamentu? Od 6 do 8 złotych miesięcznie. Dokładna kwota nie została jeszcze określona. Warto jednak dodać, że będzie ją płacić każdy płatnik podatku, niezależnie od tego, czy posiada odbiornik radiowo-telewizyjny, czy też nie. Dotychczas opłata obowiązywała gospodarstwa domowe, a nie pojedyncze osoby.
Zebrane fundusze, podobnie jak teraz, będą rozdzielane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Można się spodziewać, że najwięcej otrzyma Telewizja Polska, o czym informowaliśmy w ubiegłym tygodniu.
Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Na realizację misji, jaka ciąży na mediach narodowych. Warto w tym przypadku odnieść się do najnowszej „superprodukcji” TVP – „Korony królów”, której kadr obiegł dziś internet. Ma to być pierwsza wielka produkcja TVP od ponad 30 lat. Abonament będzie przeznaczany m.in. na takie seriale.
Źródło: Wprost / Foto: TVP