Kolejny produkt trafił na cmentarzysko Google. Ten miał jednak 20 lat

Maksym SłomskiSkomentuj
Kolejny produkt trafił na cmentarzysko Google. Ten miał jednak 20 lat
Na przestrzeni swojego istnienia Google zabiło całe mnóstwo swoich produktów i projektów – niektóre jeszcze zanim te zdążyły tak naprawdę ujrzeć światło dzienne. Spośród nich wszystkich warto wspomnieć chociażby o platformach Google Cardboard, Google Play Music, YouTube Gaming czy Google+. Z czasem powstały nawet takie strony internetowe jak Killed by Google: Google Graveyard, które je upamiętniają.

Teraz na Cmentarzysko Google trafił kolejny produkt. Miał on aż 20 lat, choć zapewne już dawno o jego istnieniu zapomniałeś. Tym produktem był Google Toolbar – dodatek do takich przeglądarek jak Internet Explorer czy Firefox, który wzbogacał je chociażby o pasek wyszukiwania.

Produkt wycofany tuż przed 21. urodzinami

Co ciekawe, o tym, że Google Toolbar zakończył swój żywot, dowiedziano się zupełnie przypadkiem. Stało się to za sprawą redaktora serwisu Ars Technica – Rona Amadeo, który zamierzał napisać artykuł poświęcony 21. urodzinom narzędzia. Te miały nastąpić 11 grudnia, ale jeszcze przed nimi możliwość pobrania toolbara ze strony Google została wyłączona, o czym Amadeo przekonał się podczas przygotowań do stworzenia swojego tekstu.

google-toolbar-info

Informacja o wycofaniu wsparcia dla dodatku Google Toolbar. | Źródło: Google

Niestety, ostatecznie Amadeo zamiast artykułu poświęconego urodzinom Google Toolbar musiał napisać taki, który informował o jego wycofaniu przez giganta z Mountain View. Prawdopodobnie był to jeden z najstarszych istniejących produktów Google, zaraz za samą wyszukiwarką.

Google Toolbar, czyli przydatny dodatek do Explorera

Rzecz jasna, czasy popularności narzędzia Google Toolbar minęły już dawno. W końcu Internet Explorer lata temu został zastąpiony przeglądarką Microsoft Edge, która z czasem otrzymała wersję bazującą na silniku Chromium. Nie zmienia to jednak faktu, że kiedyś Google Toolbar był bardzo przydatny. Dlaczego?

Otóż, w przeszłości Google Toolbar wzbogacał Internet Explorer o wspomniany pasek wyszukiwania (albowiem wtedy pasek adresowy nie pełnił też jeszcze funkcji wyszukiwarki internetowej). Na dodatek, służył on jako bloker wyskakujących okienek (ta funkcja również nie była wbudowana w przeglądarkę), sprawdzacz pisowni, a także wprowadzał funkcje automatycznego wypełniania i Tłumacza Google.

google-toolbar
Google Toolbar w przeglądarce Internet Explorer. | Źródło: Instalki.pl

Dzisiaj można dostać białej gorączki, gdy w przeglądarce internetowej pojawi się toolbar. Zwykle jest to bowiem niechcianym efektem ubocznym instalacji innego programu. Kiedyś jednak paski narzędzi były w powszechnym użyciu, a przynajmniej niektóre z nich.

Cóż, za narzędziem Google Toolbar trudno będzie tęsknić. Było ono jednak niezłym kawałkiem historii, które pomogło ukształtować to, jak przeglądarki internetowe wyglądają dzisiaj.

Źródło: Ars Technica, fot. tyt. mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.