Polacy i Polki w ogonie Europy. Brak im podstawowych umiejętności

Maksym SłomskiSkomentuj
Polacy i Polki w ogonie Europy. Brak im podstawowych umiejętności

Polscy informatycy są cenieni na całym świecie. Mówi się, że jesteśmy w światowej czołówce jeśli chodzi o wykształconych programistów z ponadprzeciętnymi umiejętnościami. Niestety, w żaden sposób nie ma to przełożenia na wiedzę w zakresie cyfryzacji po stronie całego społeczeństwa. Najnowsze dane Eurostatu nie pozostawiają żadnych wątpliwości: wykluczenie cyfrowe w Polsce w 2023 roku to poważny problem. Polacy i Polki w tej kwestii są w ogonie Europy.

Wykluczenie cyfrowe w Polsce jest zdumiewająco wysokie

15 grudnia Eurostat opublikował dane dotyczące podstawowych umiejętności cyfrowych w Unii Europejskiej. Jak się okazuje, 56 procent mieszkańców krajów Wspólnoty w wieku od 16 do 74 lat ma co najmniej podstawowe umiejętności w tym zakresie. Statystyki pokazują jednak, że niektóre kraje mocno wyróżniają się na tle innych. Dane są też jednoznaczne: wykluczenie cyfrowe w Polsce istnieje.

wykluczenie cyfrowe unia europejska
Odsetek osób o co najmniej podstawowych umiejętnościach cyfrowych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii. | Źródło: Eurostat

W 2023 roku odsetek osób w wieku od 16 do 74 lat, które posiadały co najmniej podstawowe ogólne umiejętności cyfrowe, był najwyższy w Holandii (83 procent), w Finlandii (82 procent) i Danii (70 procent). Na drugim końcu stawki znalazły się Rumunia (28 procent), Bułgaria (36 procent) i… Polska (44 procent). Dane te jednoznacznie pokazują, że w Polsce wykluczenie cyfrowe jest palącym problemem.

Kompetencje cyfrowe w UE mierzone są za pomocą wskaźnika umiejętności cyfrowych. To wskaźnik złożony, bazujący na wybranych działaniach podejmowanych przez badanych w Internecie w poszczególnych obszarach. Do 2019 roku obejmowały one informację, komunikację, rozwiązywanie problemów i oprogramowanie. W 2021 roku dodano dodatkowy obszar: cyberbezpieczeństwo. Od 2021 roku wyróżnia się następujące ogólne poziomy umiejętności: brak umiejętności, ograniczone umiejętności, wąskie umiejętności, niskie umiejętności, umiejętności podstawowe i umiejętności ponadpodstawowe. Dane dotyczące tego wskaźnika pochodzą z badania UE dotyczącego wykorzystania ICT w gospodarstwach domowych i przez osoby fizyczne.

Celem Unii Europejskiej jest to, aby do 2030 roku co najmniej 80 procent obywateli krajów Wspólnoty w wieku 16–74 lat posiadało co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe.

Polacy to łakomy kąsek dla oszustów

W kontekście wszystkich powyższych informacji nikogo nie powinien specjalnie dziwić fakt, iż Polacy i Polki tak często padają ofiarami oszustów w Internecie. Nie ma dnia, aby polska Policja nie informowała o kolejnych sukcesach cyberprzestępców, będących na ogół życiowymi tragediami dla poszkodowanych.

Wykluczenie cyfrowe w Polsce to jeden z problemów, które nowa władza powinna potraktować wyjątkowo poważnie.

Źródło: ec.europa.eu

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.