Jeżeli liczycie sobie mniej więcej 25 wiosen i więcej pamiętacie z pewnością szał na wszelkiego rodzaju witryny, pozwalające prowadzić wideorozmowy z losowo wybranymi nieznajomymi z całego świata. Jednym z najpopularniejszych tego typu serwisów było założone 25 marca 2009 roku Omegle. Właściciele poinformowali właśnie o jego wygaszeniu. To definitywny koniec Omegle.
To koniec Omegle
Omegle to serwis założony przez Leifa K-Brooksa w 2009 roku jako alternatywa dla Chatroulette. Pierwotnie był to jedynie czat tekstowy, ale błyskawicznie, bowiem już w 2010 roku, udostępniono opcję prowadzenia rozmów wideo. Schemat był bardzo prosty: internautom przydzielano losowych rozmówców. Ci w każdej chwili mogli podjąć decyzję o opuszczeniu rozmowy i automatycznym przeskoczeniu do kolejnego rozmówcy.
Na Omegle, podobnie z resztą jak na Chatroulette i podobnych serwisach, obok normalnych użytkowników dość szybko zaczęli pojawiać się dziwacy. Dzięki nim Omegle i Chatroulette kojarzyły się z miejscami w sieci, gdzie co drugi rozmówca płci męskiej pokazuje obcym swoje genitalia. Ten i inne przejawy patologii stały się problematyczne dla administracji, a serwisy cieszyły się słabnącym zainteresowaniem. Zamknięcie Omegle było kwestią czasu.
Koniec Omegle został ogłoszony poprzez obszerny wpis na stronie głównej serwisu. Omegle stało się przedmiotem narastających kontroli ze względu na wzmiankowaną rolę w ułatwianiu wszelakich nadużyć, w tym groomingu. K-Brooks w swoim oświadczeniu stwierdził, że platforma stała się celem ataków. Mówił, iż firmy nie stać już na walkę z jednostkami niewłaściwie wykorzystującym stojące za nią idee. Leif K. Brooks dodał też, że wszystko to odcisnęło piętno na jego psychice.
Omegle łączyło ludzi z całego świata
K-Brooks podkreślił pozytywny wpływ Omegle na umożliwianie i ułatwianie nawiązywania znajomości ludziom z całego świata. Internauci mieli dzięki Omegle kontakt z przedstawicielami różnych kultur, wielu przestało czuć się samotnie, niektórzy znaleźli tam odpowiedzi na trapiące ich pytania. Założyciel Omegle ogłaszając koniec działalności podziękował wszystkim tym, którzy odpowiedzialnie korzystali z jego platformy.
BBC podało, że o Omegle wspomniano w ponad 50 sprawach sądowych dotyczących pedofilów, m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Australii. W odpowiedzi na obawy dotyczące bezpieczeństwa dzieci TikTok zakazał udostępniania linków do Omegle. Stało się tak po dochodzeniu BBC przeprowadzonym w 2021 roku.
Koniec Omegle to zarazem koniec pewnej ery w komunikacji internetowej. Korzystaliście? Miło wspominacie? Będziecie tęsknić?
Źródło: Omegle.com