KRRiT: zarabiasz tyle na YouTube? Zarejestruj się i płać kolejny podatek

Maksym SłomskiSkomentuj
KRRiT: zarabiasz tyle na YouTube? Zarejestruj się i płać kolejny podatek
Żyjemy w ciekawym kraju. W kraju, w którym polityce nagle uznali, że youtuberzy, tiktokerzy i inni streamerzy są dostawcami wideo na żądanie. Nie byłoby w tym może niczego niezwykłego, gdyby nie fakt, iż w świetle przepisów podlegają oni nie tylko rejestracji, ale w wielu przypadkach także obowiązkowi płacenia dodatkowego (którego to już?) podatku. Informacje w tej sprawie doprecyzował właśnie przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Kołodziejski.

Zarabiasz 1505 złotych miesięcznie lub więcej? Szykuj się na nowe obowiązki

Zgodnie z ustawą o radiofonii i kinematografii z sierpnia 2021 roku osoby zarabiające na treściach wideo na popularnych platformach społecznościowych są dostawcami wideo na żądanie, podlegają rejestracji i w niektórych przypadkach muszą płacić podatek. Taką interpretację przepisów przyjęła KRRiT. Wystarczy, że kanał jest dostępny publicznie, a twórca zajmuje się nim w ramach swojej działalności gospodarczej. Podatek ten wynosi 1,5% przychodów z opłat od użytkowników (np. subskrypcje na Twitchu) lub reklam. Pod uwagę jest brana oczywiście wyższa kwota.

Z odprowadzania daniny zwolnieni mają być mikroprzedsiębiorcy, czyli twórcy zatrudniający mniej niż 10 osób i mający mniej niż 2 mln euro obrotu w ciągu roku i podmioty z liczbą odbiorców mniejszą od 1% użytkowników internetu szerokopasmowego w Polsce (ok. 85 tysięcy osób). Jednocześnie, Witold Kołodziejski z KRRiT doprecyzował, że obowiązkiem rejestracji obejmuje się wszystkich twórców zarabiających miesięcznie więcej niż 1505 złotych brutto. Jak to argumentuje?

„Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia (obecnie ok. 1505 zł), o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177 oraz z 2019 r. poz. 1564), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej” – podaje przewodniczący KRRiT.

tittok

Obowiązkowi rejestracji podlegają osoby streamujące na serwisach TikTok, Facebook, Twitch, YouTube i wielu innych. | Źródło: Canva Pro

O ile pierwsze zwolnienie stanowi dobrą wiadomość dla wielu twórców, to wątpliwości wywołuje drugie kryterium. Audiencję na poziomie 85 tysięcy osób pod swoimi filmami mają nawet średniej wielkości kanały na YouTube. Nie wiadomo jeszcze jak zostanie potraktowana liczba odbiorców, jednakże wydaje się, że wystarczy zgromadzić powyżej 85 tys. subskrypcji na kanale lub odsłon pod filmem, aby musieć odprowadzać podatek. Być może wystarczyło będzie spełnić jedną z przesłanek, aby uniknąć płacenia daniny. Przepisy ewidentnie wciąż nie są dobrze sprecyzowane. Zarejestrować się będzie musiał z kolei każdy, kto zarabia więcej niż 1505 złotych brutto miesięcznie.

„Powyższym obowiązkiem objęta jest każda osoba publikująca materiały wideo na platformach udostępniania wideo – YouTube, TikTok, Twitch, Facebook itp. (czyli nagrywająca filmiki, videoblogi lub inne materiały wideo) i zarabiająca na tej na usłudze np. na podstawie odpowiednich umów z reklamodawcami lub przedstawicielem platformy” – tłumaczy PAP rzecznika KRRiT, Teresa Brykczyńska.

Termin rejestracji dostawców VOD

Termin rejestracji w tym roku… minął 1 lutego. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała, że najpierw poprowadzi działania edukacyjne, mające na celu umieszczenie wszystkich podlegających przepisom podmiotów w rejestrze. Podmioty już wpisane do rejestru będą musiały przedstawiać raporty finansowe, wprowadzać udogodnienia dla niepełnosprawnych oraz odpowiednio oznaczać treści nieodpowiednie dla nieletnich.

Źródło: PAP, wm

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.