Kryptowaluty i ich problemy
Jako pierwsza o to, aby zrezygnować z przyjmowania datków w postaci krytpowalut, zaczęła zabiegać osoba o pseudonimie GorillaWarfare. Wskazała ona między innymi na to, że kryptowaluty nie współgrają z wagą, jaką Wikimedia Foundation przykłada filozofii zrównoważonego rozwoju. Pod pseudonimem GorillaWarfare kryje się Molly White, edytorka Wikipedii, która stała się kimś w rodzaju aktywistki antykryptowalutowej.
„Kryptowaluty to niesamowicie ryzykowne inwestycje, które dopiero teraz zaczęły cieszyć się popularnością wśród inwestorów detalicznych.”, GorillaWarfare pisała w styczniu, proponując przeprowadzenie głosowania, które dopiero co się odbyło. „Bitcoin i Ethereum to dwie najczęściej używane kryptowaluty i obydwie są kryptowalutami wydobywanymi metodą proof-of-work, zużywającą ogromną ilość energii.”
Cóż, kryptowaluty są tak kontrowersyjne między innymi ze względu na to, jak dużo energii elektrycznej pochłania ich wykopywanie. Szacuje się, że sama sieć bitcoinowa zużywa rocznie około 200 TWh energii elektrycznej. Podobną ilość zużywa 70 milionów mieszkańców Tajlandii. Tymczasem, istnieją jeszcze inne kryptowaluty. Wikimedia Foundation przyjmuje datki w kryptowalutach Bitcoin, Bitcoin Cash oraz Ether, za pośrednictwem platformy BitPay.
Głosowanie a brutalna rzeczywistość
W głosowaniu nad propozycją Molly White (GorillaWarfare), by Wikipedia przestała akceptować darowizny w kryptowalutach, wzięło udział w sumie 326 wieloletnich edytorów platformy i innych członków społeczności związanej z Wikipedią. Co istotne, głosowanie odbyło się po trzech miesiącach dyskusji nad tematem.
232 użytkowników zagłosowało za tym, by zrezygnować z darowizn w formie kryptowalut. 94 osoby zagłosowały przeciw propozycji. Przedstawiciele tej drugiej grupy tłumaczyli swoją decyzję, wyjaśniając że Wikipedia zapewnia bezpieczniejsze sposoby wpłacania datków, a także że tradycyjny pieniądz fiducjarny ma własne problemy związane z dobrem środowiska.
To, że głosownie przebiegło tak, a nie inaczej nie oznacza jeszcze, że kryptowaluty faktycznie przestaną przez Wikipedię akceptowane. Wikipedia Foundation bowiem może, ale wcale nie musi zgodzić się ze zdaniem większości. Z pewnością niełatwo będzie podjąć w tej sprawie decyzję. Chociaż darowizny w postaci kryptowalut w zeszłym roku stanowiły tylko 0,08% procenta pieniędzy otrzymywanych przez Wikipedię, mowa o 130 tysiącach dolarów. Takie pieniądze nie rosną na drzewach.
„Zdajemy sobie sprawę z prośby społeczności o to, aby Fundacja rozważyła zaprzestanie przyjmowania darowizn w kryptowalutach. Nasz zespół zajmujący się zbieraniem funduszy analizuje wniosek i związane z nim dyskusje, a po zakończeniu tego procesu przekażemy dodatkowe informacje w temacie.”, oświadczyła Wikimedia Foundation.
W tej chwili nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na decyzję Wikimedia Foundation. Jak myślisz, czy dni kryptowalut na Wikipedii są policzone?
Źródło: ArsTechnica, fot. tyt. Canva