Książkomaty w Lidlu. Sklepy będą otwarte w niedziele? (aktualizacja)

Maksym SłomskiSkomentuj
Książkomaty w Lidlu. Sklepy będą otwarte w niedziele? (aktualizacja)
Polak potrafi. Najlepszym dowodem na prawdziwość tego popularnego powiedzonka jest to, co robią sklepy, aby tylko ominąć zakaz handlu w niedzielę. Najpierw sieci supermarketów i franczyzy zamieniały się w placówki pocztowe. Teraz, po lutowym uszczelnieniu przepisów, zamienią się w… biblioteki. Niemożliwe? A jednak. Lidl poinformował, że wkrótce w pierwszych 11 sklepach w całej Polsce zostaną udostępnione automaty z książkami. Może to umożliwić otwarcie sklepów w niedzielę, choć sieć oficjalnie o tym nie informuje.

Aktualizacja 08-02-2022

Skontaktowało się z nami biuro prasowe Lidl Polska i przesłało oficjalny komunikat w opisywane sprawie. Poniżej cytujemy całość:

Od kilku miesięcy jesteśmy w kontakcie z Biblioteką Raczyńskich ws. wspólnego przedsięwzięcia, którego celem jest wsparcie czytelnictwa wśród Polaków poprzez zlokalizowanie książkomatów przy naszych sklepach w Poznaniu. Projekt jest lokalny – dotyczy wyłącznie dwóch sklepów w Poznaniu – oraz nie jest związany z godzinami otwarcia naszych obiektów. Od 1 lutego br. sklepy Lidl Polska – również te, przy których są zlokalizowane książkomaty – będą nieczynne w niedziele niehandlowe. Nasi klienci będą mogli dokonać zakupów wyłącznie od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe – Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR, Lidl Polska

Poniżej dalsza część oryginalnego artykułu z dnia 07.02.2022 r.

Książkomaty Lidla pomysłem na ominięcie zakazu handlu w niedzielę

Lidl najpewniej mógł mieć świadomość nieuchronności uszczelnienia dotychczasowych przepisów dotyczących handlu, bowiem pomysł książkomatów w Lidlu zrodził się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. Testy nietypowego rozwiązania pozwalającego potencjalnie otwierać sklepy w niedzielę trwają od połowy stycznia bieżącego roku. Wygląda na to, że pilotaż przebiega pomyślnie, gdyż Lidl ogłosił wdrożenie swojej idei w życie. Urządzenia zaczną działać w drugiej połowie marca.

Przedstawiciele sieci sklepów w swoim komunikacie piszą:

„Jako Lidl Polska często angażujemy się w lokalne inicjatywy, które poprawiają komfort życia mieszkańców. Wierzymy w społeczne zaangażowanie. Naszym celem jest bycie „dobrym sąsiadem”. Książkomaty to wspaniały sposób na rozwój i popularyzację czytelnictwa wśród lokalnej społeczności. Dzięki ustawieniu automatów przy naszych sklepach czytelnicy będą mogli wypożyczyć książki wygodnie, przy okazji codziennych zakupów. Wierzymy, że to rozwiązanie będzie szczególnie dogodne dla seniorów i dzieci” – przekazywała Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR w Lidl Polska.

W każdym z książkomatów znajdują się 93 skrytki na książki – do każdej trafi kilka pozycji. Dzieła będzie można wypożyczać, jednakże jeszcze nie wiemy na jakiej zasadzie. Szczegóły zostaną udostępnione dosłownie „na dniach”.

Książkomaty w Poznaniu stoją na zewnątrz sklepów, ale nie wydaje się niemożliwym, aby część urządzeń trafiła do środka sklepów, co może im pozwolić otwierać się w niedziele niehandlowe.


Książkomat to nasz sposób, aby być blisko czytelników. Chcemy, by mieli oni dostęp do zbiorów Biblioteki jak najbliżej swojego domu lub po drodze, przy okazji codziennych sprawunków. Cieszymy się, że Lidl Polska wyraził chęć wsparcia naszej akcji i już dwa książkomaty stanęły przy wybranych sklepach sieci w Poznaniu. Zdecydowanie ułatwi, i mamy nadzieję, zachęci do częstszego sięgania po książki” – mówił Wojciech Ptak, kierownik biura projektu Biblioteki Raczyńskich.

Książkomaty mogłyby trafić także do innych supermarketów, pozwalając im otwierać się w niedzielę. Pytanie brzmi czy ustawodawca nie wymyśli kolejnej nowelizacji, kładącej kres temu… przedsiębiorczemu działaniu.

Inni pójdą w ślad za Lidlem?

Co ciekawe, właściciel sklepu Intermarche w Lipnie przy ul. Wojska Polskiego wpadł na podobny pomysł. W niedzielę zamienia się on w działającą od 9:00 do 19:00 czytelnię, w której przy okazji można zrobić zakupy.

PS Książkomat to niezupełnie nowy pomysł i co najmniej kilka takich urządzeń już teraz stoi w Polsce – jeden z nich znajduje się na przykład nieopodal Biblioteki Głównej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

Źródło: Lidl, BI, nowymarketing

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.