Side-eying Chloe w formie NFT
Czym jest NFT? To bazujące na technologii blockchain tokeny, odzwierciedlające unikatowość i wartość nabytych zasobów (na przykład memów). Można powiedzieć, że to swoisty certyfikat własności jakiegoś utworu, umożliwiający sprzedaż praw autorskich wraz z ich oryginalną wersją, jak gdyby były fizycznymi dziełami sztuki. Powielony przez internautów obrazek z memem to tylko mem, ale NFT z memem przekazany przez właściciela daje posiadaczowi określone prawa.
Side-eying Chloe to popularny mem, przez który internauci wyrażają zaskoczenie, połączone ze zniesmaczeniem. Obecna na nim Chle Clem ma obecnie 10 lat. Mem wszedł do obiegu w 2013 roku, kiedy dwuletnia wtedy Chloe wyraziła swoim specyficznym wyrazem twarz lekkie rozczarowanie, w związku z niespodzianką w postaci wycieczki do Disneylandu. Film do tej pory obejrzano blisko 20,5 miliona razy. Na sprzedaż trafił NFT z omawianym memem.
Cena wywoławcza NFT Side-eying Chloe to 5 Ethereum (jedna z najpopularniejszych kryptowalut), czyli ok. 588 tysięcy złotych. Pani Clem, mama Chloe, powiedziała, że po zapoznaniu się z rynkiem NFT sprzedaż praw do mema była „oczywistym krokiem”. Pani Clem mówi, że chciałaby wykorzystać wszelkie pieniądze ze sprzedaży, aby opłacić edukację swojej córki.
„Chloe mówi: „Chciałabym kupić konia, chciałabym zbudować Walt Disney World”, ale ja chciałabym po prostu, żeby skończyła studia” – mówi mama. „To fajna okazja, zwłaszcza jeśli jest gdzieś jakiś fan lub fanka Chloe, która kocha ten mem na tyle mocno, że będzie go w chciała posiąść. Nawet Chloe powiedziała: „to całkiem spoko pomysł”.
Chloe ma obecnie ponad 500 000 obserwujących na Instagramie, a na przestrzeni lat pojawiła się w reklamie Google w Brazylii.
Memy jako NFT sprzedają się wyśmienicie
W kwietniu kobieta występująca w memie Disaster Girl „sprzedała się” za 500 tysięcy dolarów. Kilka tygodni później NFT z memem Overly Attached Girlfriend sprzedał się za 411 tysięcy dolarów. A to tylko wybrane przykłady… Nic tylko stać się memem, co?
Źródło: BBC