Kwestie polityczne górą. Baza emoji nie poszerzy się o kolejne flagi

Anna BorzęckaSkomentuj
Kwestie polityczne górą. Baza emoji nie poszerzy się o kolejne flagi
Lista emoji dostępnych w sieci, wszystkich programach i aplikacjach stale się poszerza. Nie spodziewaj się jednak, że w przyszłości zostaną dodane do niej kolejne emoji przedstawiające flagi. Unicode Condsortium, które za nią odpowiada, postanowiło, że nie będzie już przyjmować propozycji nowych emoji flag. Dlaczego?

Emoji flagi i ich problemy

Unicode Consortium podjęło swoją decyzję z kilku powodów. Ogólnie rzecz biorąc, emoji przedstawiające flagi sprawiają organizacji zbyt dużo problemów w stosunku do tego, jaka jest ich wartość.

Po pierwsze zdaniem Unicode Consortium dodawane do bazy emoji flagi mają tendencję podkreślać „wykluczenie innych”. Na przykład, gdyby do bazy dodano flagi regionalne dla jednego kraju, podkreśliłoby to brak flag regionalnych dla innych krajów. Co więcej, organizacja nie może usunąć już raz dodanego emoji, a jedynie je zaktualizować. Trudno zatem oczekiwać od niej dodania do listy emoji kompletnie nowej flagi, która wkrótce mogłaby przestać istnieć. Warto w tym miejscu przypomnieć, że flaga może być znakiem rozpoznawczym nie tylko państwa, ale również organizacji, miasta, oddziałów wojsk i nie tylko.

flagi-emoji-2

Pierwsze emoji przedstawiające flagi, które stały się częścią bazy Unicode. | Źródło: Unicode Consortium

Kolejnym problemem emoji flag jest ich popularność. Flagi są zdecydowanie najrzadziej używanymi emoji. Nawet użytkownicy portali społecznościowych rzadko umieszczają je w opisach swoich profilów. Nie ma zatem przesłanek ku temu, by dodawać do bazy emoji nowe flagi, skoro i tak niemal nikt by z nich nie korzystał.

Ponad 200 emoji flag wciąż jest do dyspozycji

Oczywiście, oświadczenie Unicode Consortium nie oznacza, że już nie zobaczysz wśród emoji flag. Dotychczasowe emoji flagi (jest ich ponad 200) wciąż będą częścią bazy emoji i to się nie zmieni. Kto wie, może kiedyś zostaną do niej dodane nowe flagi, ale zapewne tylko wtedy, gdy na świecie dojdzie do poważnych przewrotów politycznych, które spowodują powstanie nowych państw (uznawanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych).

Skoro wiadomo już, że wśród najbliższych propozycji na nowe emoji nie ujrzymy flag, jestem ciekawa jakie inne emoji będą miały szasnę stać się częścią bazy Unicode. Unicode Consortium będzie akceptować propozycje do Unicode 16 już od 4 kwietnia bieżącego roku.

Źródło: Unicode Consortium, fot. tyt. Unicode Consortium

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.