Legion cudzoziemski zniszczył rosyjskiego BTR-80 ciekawą bronią. Mamy nagrania

Maksym SłomskiSkomentuj
Legion cudzoziemski zniszczył rosyjskiego BTR-80 ciekawą bronią. Mamy nagrania
Rosja napadła zbrojnie Ukrainę pod koniec lutego bieżącego roku. Jeszcze w tym samym miesiącu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił powołanie legionu cudzoziemskiego dla ochotników z zagranicy. Trafiło do niego wielu doświadczonych żołnierzy z całego świata, w tym także z Polski. W sieci udostępniono właśnie nagranie, na którym międzynarodowa jednostka zaatakowała rosyjski wóz opancerzony BTR-80.

Międzynarodowy Legion Obrony Terytorialnej Ukrainy w akcji

Powołany 27 lutego Międzynarodowy Legion Obrony Terytorialnej Ukrainy ponoć regularnie dowodzi swoich umiejętności w walce z rosyjskim najeźdźcom. Furorę w sieci robi film, przedstawiający atak z ukrycia na BTR-80, transporter opancerzony wyprodukowany przez Arzamaską Fabrykę Maszyn. Żołnierze wykorzystali przeciwko niemu granatnik RGW90.



Wielu internautów zastanawiało się, czy zasadzka zakończyła się sukcesem. Działania wojenne w Ukrainie dokumentowane są na tyle skrupulatnie, że w sieci szybko opublikowano wideo z drona, będące potwierdzeniem nie tylko bezpośredniego trafienia w cel, ale również jego neutralizacji.



Kolejną wątpliwość budziły dalsze losy żołnierzy. Wkrótce po oddaniu strzału Rosjanie zaczęli strzelać w kierunku ich pozycji. Choć trudno w to uwierzyć… w Internecie widnieje już materiał prezentujący pomyślny odwrót legionistów.


BTR-80 – co to za maszyna?

BTR-80 to napędzany silnikiem wysokoprężnym KamAZ 7403 o mocy 260 KM transporter opancerzony, pamiętający czasy Armii Radzieckiej. Pojazd o długości 7,65 m, szerokości 2,9 m i wysokości 2,35 km może poruszać się z prędkością do 80 km/h. Produkowany od 1984 roku i poddawany wielu modyfikacjom jest uzbrojony w wkm KPWT kalibru 14,5 mm oraz km PKT kalibru 7,62 mm.

btr-80

Rosyjski BTR-80 na paradzie wojskowej w Moskwie. | Źródło: Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Granatnik RGW-90 – co to za broń?

RGW-90 to wielozadaniowy granatnik stworzona w kooperacji niemieckiego Dynamit Nobel Defence oraz izraelskiego koncernu Rafael i singapurskich sił zbrojnych. Produkowana m.in. w Polsce broń korzysta z ładunku kumulacyjnego zdolnego do przebicia pancerza o grubości ponad 500 mm stali pancernej w trybie HEAT (High Explosive Anti-Tank). Podczas gdy sonda zapalnika nie zostanie wysunięta pocisk operuje w trybie HESH (High-Explosive Squash Head), zamieniając się w pocisk odłamkowo-burzący o penetracji 250 mm żelbetowej ściany. Skuteczny zasięg to nawet 1200 metrów.

RGW-90
RGW-90. | Źródło: DNM

Źródło: Twitter

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.