Meteoryt uderzył w dom z ogromną prędkością

Maksym SłomskiSkomentuj
Meteoryt uderzył w dom z ogromną prędkością
Szacuje się, że każdego dnia na powierzchnię Ziemi spada od 100 do nawet 1000 ton meteorytów. Gdyby jeden meteoryt o masie zawierającej się w tym przedziale, mający odpowiednią średnicę, uderzył w któreś z polskich miast… no, nie byłoby dobrze. Na szczęście na Ziemię docierają najczęściej niewielkie meteoryty, stanowiące relatywnie niewielkie zagrożenie dla ludzi oraz budynków. Jeden z nich trafił w dom jednorodzinny w Niemczech.

Meteoryt spadł na dom w Niemczech

We wtorek niewielki meteoryt wielkości piłki tenisowej spadł na dom jednorodzinny w niemieckim Elmshorn. Skalny obiekt z łatwością przebił się przez dach. Ostatni taki przypadek w tym kraju odnotowano w kwietniu 2002 roku w Bawarii, w pobliżu zamku Neuschwanstein.

mereoryt niemcy 2

Meteoryt z Elmshorn. | Źródło: Schleswig-Holstein Magazin

Meteoryt był częścią większego gradu meteorytów, spadającego prawdopodobnie z prędkością ok. 150 kilometrów na godzinę. „Jeden z dwóch meteorytów znalezionych dziś w Elmshorn waży około 225 gramów i jest wielkości piłki tenisowej” – powiedział Dieter Heinlein, badacz zajmujący się podobnymi obiektami. Drugi kawałek jest mniej więcej tak płaski i duży jak dłoń oraz trochę cięższy. Meteoryt te składają się głównie z żelaza i niklu.

Jak obliczyć masę meteoru na podstawie masy meteorytów?

Masę meteorytów można wykorzystać do oszacowania rozmiaru i masy obiektu przemierzającego kosmos, przed wejściem w atmosferę. „Do określenia tego używa się współczynnika 1:100” – wyjaśnia Heinlein. Szacuje, że masa wszystkich meteorytów z omawianego obiektu wynosi około kilograma.  Potwierdzają to, oczywiście w przybliżeniu, obrazy z kamery należącej do niemieckiej stacji obserwacyjnej. Oznacza to, że pierwotny obiekt mógł ważyć ok. 100 kg.

Słynne przypadki uderzeń meteorytów

Przypominam, że 13 lutego tego roku nad Europą eksplodowała asteroida Sar2667. Nagrania i zdjęcia szybko obiegły Internet i były naprawdę widowiskowe.



15 lutego 2013 roku z kolei na Ziemię spadł meteoryt czelabiński. Obiekt o średnicy 17 metrów ważył 10 tysięcy ton. Na szczęście rozpadł się 15-25 km nad powierzchnią Ziemi. Powstała w wyniku przelotu i eksplozji fala uderzeniowa uszkodziła 7500 budynków i wywołała obrażenia u ponad 1500 osób.

Źródło: NDR

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.