Mustafa Suleyman, współzałożyciel Google DeepMind, dołączył do Microsoftu. W poście na X Suleyman ogłosił swoje nowe stanowisko dyrektora generalnego zespołu zajmującego się produktami AI firmy. Będzie on odpowiedzialny m.in za Copilot, Bing i Edge. Takiego obrotu spraw w branży chyba nikt się nie spodziewał.
W swojej nowej roli w Microsoft Suleyman będzie również pełnił funkcję wiceprezesa wykonawczego działu Microsoft AI. Oprócz tego, współzałożyciel DeepMind będzie częścią zespołu kierowniczego wyższego szczebla, podlegającego dyrektorowi generalnemu Satyi Nadelli. Suleyman, który pomógł założyć zespół DeepMind w 2010 roku brał bezpośredni udział w podpisaniu o umowy o współpracę z Google.
Ten transfer pokazuje ambicje Microsoftu
Pomimo znaczącego wkładu DeepMind w sztuczną inteligencję w ramach Google, Suleyman od jakiegoś czasu nie był zaangażowany w ten dział. Jak donosi Bloomberg, w 2019 r. wziął urlop z powodu obaw związanych z zarządzaniem niektórymi projektami. Kolejne wątpliwości pojawiły się, gdy The Wall Street Journal poinformował, że Google i DeepMind wszczęły dochodzenie w sprawie zarzutów dotyczących złego traktowania pracowników przez Suleymana.
Po odejściu z DeepMind Suleyman został mianowany wiceprezesem Google ds. zarządzania produktami AI i oraz jej polityką. Finalnie opuścił Google w 2022 roku, aby założyć Inflection AI, startup również zajmujący się tą technologią.
Niedawną rekrutację Suleymana przez Microsoft uzupełnia zatrudnienie innych pracowników Inflection AI, w tym współzałożycielki Karén Simonyan jako głównego naukowca ds. AI. Kevin Scott będzie nadal pełnił funkcję dyrektora ds. technologii w Microsoft i wiceprezesa wykonawczego ds. sztucznej inteligencji.
W notatce udostępnionej pracownikom, dyrektor generalny Satya Nadella wyraził swój podziw dla Suleymana, chwaląc jego działania w DeepMind i Inflection AI oraz jego reputację w branży tech. Nadella podkreślił jednocześnie zaangażowanie Microsoftu w rozwój technologii sztucznej inteligencji, która jest zgodna z jego misją przynoszenia korzyści z AI każdemu w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.
Microsoft musi wygrać
Znaczące inwestycje Microsoftu w sztuczną inteligencję, w tym partnerstwa z OpenAI i niedawna umowa ze startupem AI Mistral, są częścią szerszej strategii firmy. Utworzenie nowego zespołu AI tylko i wyłącznie wzmacnia zaangażowanie Microsoftu w rozwój tego obszaru technologii.
Po wprowadzeniu Bing Chat (obecnie znanego jako Copilot), Microsoft zintegrował swojego asystenta AI z produktami Office, systemem Windows 11 i przeglądarką Edge. Ponadto Microsoft planuje zorganizować wydarzenie poświęcone sztucznej inteligencji poprzedzające majową konferencję Build, na której mają zostać ujawnione dalsze szczegóły dotyczące projektów AI w systemie Windows i urządzeniach Surface.
Widać, że w Redmond nie chcą popełnić podobnego błędu do tego, który miał miejsce w przypadku oprogramowania Windows Phone. Wszyscy wiemy, jak skończyła się strategia Amerykanów, którzy wyrastali na naprawdę dobrą konkurencję dla Androida i iOS.
Microsoft nie może więc pozwolić sobie na to, aby w przypadku AI historia zatoczyła koło.