Obowiązkowa wymiana dowodów osobistych w 2023 roku
Prawdopodobnie jeszcze w 2023 roku aplikacja mObywatel i widniejący w niej dowód osobisty zostanie zrównany na gruncie prawnym z fizycznym dokumentem. Nie oznacza to jednak, że klasycznego dowodu osobistego nie trzeba wymienić przed upływem jego ważności. Tylko w tym roku ważność stracą dowody osobiste 2 120 500 osób. Dokumenty wymienić muszą osoby urodzone w 1995 roku i otrzymali je w 2013 roku.
Uwaga: dokumenty tożsamości wydane przed 8 listopada 2022 roku utrzymają swoją ważność i nie trzeba ich wymieniać aż do dnia utraty ważności wskazanej w dowodzie.
Nowe dowody osobiste mają ważność 10 lat w przypadku osób powyżej 12. roku życia i 5 lat w przypadku młodszych osób.
Czytaj także: Przyjęto ustawę o aplikacji mObywatel. Apka wkrótce zamiast dowodu osobistego
Nowy dowód muszą wyrobić osoby, które ukończyły 18. rok życia, zmieniły nazwisko, znacząco zmieniły swój wygląd, zgubiły lub zniszczyły dowód, które utraciły go w wyniku kradzieży.
Jak złożyć wniosek o nowy dowód osobisty?
Niestety, od jakiegoś czasu nie da się tego zrobić przez Internet z prostej przyczyny: wymagane jest pobranie odcisku palca i pozostawienie wzoru podpisu zamieszczanego w dowodzie.
Wniosek o nowy dowód złożysz wyłącznie w łącznie 2479 urzędach na terenie kraju. Administracja publiczna dysponuje też stacjami mobilnymi, umożliwiającymi pobieranie odcisków palców od osób, które z różnych względów – przede wszystkim zdrowotnych – nie będą mogły pojawić się w urzędzie, by złożyć wniosek o dowód.
Wniosek o nowy dowód należy złożyć nie później niż na 30 dni przed dniem utraty ważności wpisanym w dokumencie.
Co grozi za brak ważnego dowodu osobistego?
Zgodnie z prawem, posługiwanie się nieaktualnym dokumentem tożsamości grozi karą ograniczenia wolności lub grzywną w wysokości 5000 złotych. O wymianie warto pomyśleć zawczasu.
Źródło: BI