Algorytmy sztucznej inteligencji coraz częściej pozwalają na tworzenie wideo typu deepfake, które najczęściej służą do przekazywania fałszywych informacji oraz manipulowania odbiorcą.
Projekt MIT jest przekonujący
Eksperci z MIT pracowali pół roku nad tym, aby stworzyć wideo, które nie dość że będzie trwało aż 7 minut, to jeszcze będzie w pełni imitowało rzeczywiste wydarzenia. Inżynierowie połączyli rzeczywiste materiały archiwalne z prezydentem Nixonem oraz urywki z misji Apollo 11, aby nadać całości sztucznej wiarygodności. Do całego projektu wykorzystano technologię uczenia maszynowego, aby głos oraz ruchy twarzy Nixona były przekonujące.
„Awaryjne” przemówienie, które można znaleźć w Amerykańskim Archiwum Narodowym zostało odczytane na głos przez wynajętego do tej roli aktora.
Projekt In Event of Moon Disaster od MIT ma pokazać ludziom niebezpieczny wpływ wideo typu deepfake. Alternatywna historia stworzona przez badaczy ma także zbadać to, jak będą na nią reagowali sami odbiorcy. Projekt MIT jest od początku wspierany przez Mozilla Creative Media Awards w postaci specjalnego grantu. Finansowanie Mozilli opiera się o stworzenie godnej zaufania, sztucznej inteligencji, która będzie mogła działać we wszystkich technologiach i urządzeniach konsumenckich.
A czy Wy… daliście się nabrać?
Źródło: CNET / fot. History in HD – Unsplash