Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-stka, ruszyło głosowanie

Maksym SłomskiSkomentuj
Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-stka, ruszyło głosowanie

Zakończono etap składania zgłoszeń do konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Tym samym poznaliśmy finałową listę 20 słów, które rywalizują w internetowym głosowaniu na ulubione słowo internautów. Głosowanie potrwa do 30 listopada tego roku. Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, zachęca do wzięcia w nim udziału.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024 – finaliści

Spośród tysięcy zgłoszonych przez internautów słów wybrano dwadzieścia. Teraz pozostało wybrać to jedno. Finaliści konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 to z jednej strony propozycje oczywiste i często przewijające się w ostatnich miesiącach w mediach społecznościowych, a z drugiej… trochę już wyświechtane i jakby… boomerskie?

Oto finałowa lista 20 słów i wyrażeń oraz ich objaśnienia:

  • aura – zespół cech towarzyszących danej osobie i wpływających na jej odbiór przez otoczenie;. Zwrot „mieć aurę” wiąże się z pozytywną oceną. Aura może być też negatywna.
  • azbest – nieokreślone semantycznie, ale intencjonalnie humorystyczne nawiązanie do filmów i memów o „wylewaniu azbestu”. Zalewanie azbestem może być też aluzją do patodeweloperki oferującej niską jakość za duże pieniądze.
  • bambik – pogardliwie bądź pobłażliwie o kimś, kto nic nie wie, jest w czymś słaby, niedoświadczony, niedojrzały, wyśmiewany.
  • brainrot – słowo wywodzi się z języka angielskiego, gdzie oznacza 'gnicie mózgu’ i nazywa praktykę tworzenia i pochłanianie treści wyłącznie rozrywkowych, wiralowych, memicznych, niemających określonego znaczenia i celu.
  • brat – vrat to osoba charakteryzująca się buntowniczą, pewną siebie, niezależną i hedonistyczną postawą oraz stan wymykania się ustalonym konwencjom i oczekiwaniom społecznym.
  • cringe – coś żenującego, obciachowego, wywołującego wstyd lub niesmak.
  • czemó – oznacza to samo, co w języku ogólnym „czemu”, wydaje się jedynie mocniej podszyte zdziwieniem oraz przypomina wymowę bliską „czemo”.
  • delulu – najczęściej przymiotnik zastępujący określenia: niepoważny, niewiarygodny, szalony.
  • fe!n / fein / fin –  osoba uzależniona (np. od narkotyków, ale nie tylko) lub obsesyjnie czegoś pragnąca.
  • fr / FR – skrót od ang. for real ‘naprawdę’; wyraz aprobaty najczęściej w komunikacji pisanej, ale niekiedy także w ustnej.
  • glamur / glamour – w języku ogólnym słowo jest kojarzone z modą lub stylem życia pełnym przepychu, blasku i elegancji.
  • GOAT – akronim pochodzący od wyrażenia Gratest of All Time ‘najlepszy w historii’.
  • oi oi oi baka – zawołanie wzięte ze świata anime (baka po japońsku odznacza idiotę, głupca) i wykorzystane na całym świecie, w tym w Polsce, jako rodzaj wyzwania.
  • oporowo – robić coś bardzo intensywnie, z zaangażowaniem.
  • riz / rizzler / rizz – zespół zalet decydujących o atrakcyjności (także seksualnej) w oczach innych; urok, czar, charyzma.
  • sigma – określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać. Sigma jest „samotnym wilkiem”, przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje.
  • skibidi – pozbawiony wyraźnego znaczenia, niemal nonsensowny termin pojawiający się często w związkach z innymi słowami i w zależności od kontekstu sugerujący coś fajnego, dziwnego, złego lub zaskakującego.
  • slay – (z ang. slay – ‘niszczyć, gromić’) świetnie, znakomicie, doskonale; określenie czegoś, co robi wrażenie, albo wyrażenie podziwu dla kogoś, kto imponuje.
  • womp womp – wyrażenie używane do zasygnalizowania negatywnych emocji, najczęściej braku zainteresowania rozmową lub chęci jej zakończenia.
  • yapping – w slangowym znaczeniu to ględzenie, paplanie, zbyt długa mowa na jeden temat.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i nadesłane propozycje do tytułu Młodzieżowego Słowa Roku 2024. Internauci znów pokazali, jak żywa, różnorodna i zabawna jest polszczyzna młodych. Pojawiły się słowa zarówno związane z mediami i grami, jak  i te, pochodzące z codziennych rozmów i żartów. Ostateczna lista powstała z najbardziej popularnych zgłoszeń, których zgodność z regulaminem konkursu potwierdziło Jury wraz z przedstawicielami PWN-u

– głosi komunikat organizatora plebiscytu, Wydawnictwa Naukowego PWN.

Gdzie głosować na Młodzieżowe Słowo Roku 2024?

W tym miejscu jest specjalny formularz.

W skład Jury konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 wchodzą językoznawcy zajmujący się polszczyzną młodzieży. Są nimi prof. UJK dr hab. Anna Wileczek, (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), oraz Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego „Polityki”

Wyniki głosowania na Młodzieżowe Słowo Roku 2024  poznamy już w połowie grudnia bieżącego roku.

Źródło: sjp.pwn.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.