Początek września to w 2023 roku święto dla wszystkich osób lubujących się w szeroko pojętej cyfryzacji. Okazuje się bowiem, że od dzisiaj można legitymować się mDowodem w bankach i innych instytucjach. W życie weszły właśnie przepisy głośnej oraz długo wyczekiwanej ustawy. Jeśli więc chcecie pożegnać się z plastikowymi dokumentami, to wystarczy pobrać na swój telefon aplikację mObywatel.
mObywatel ze zmianą, na którą czekali wszyscy Polacy
Jak informuje PAP, został już wprowadzony obowiązek respektowania mDowodu w aplikacji mObywatel przez banki. inne instytucje musiały wdrożyć odpowiednie procedury już 14 lipca, te finansowe same jednak naciskały na wprowadzenie specjalnego okresu przejściowego. Dzięki temu mogły zaimplementować odpowiednie narzędzia ułatwiające obsługę systemu. Okej, ale co to oznacza dla przeciętnego obywatela?
Wyjaśnia to Michał Kalinowski, pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel:
Obowiązek respektowania mDowodu w aplikacji mObywatel przez instytucje finansowe oznacza, że każdy obywatel, który przyjdzie do takiej placówki, czy to firmy ubezpieczeniowej, czy banku, będzie mógł się wylegitymować mDowodem, czyli nie dojdzie do sytuacji, że ktoś nie będzie się mógł wylegitymować, bo np. zapomniał dowodu plastikowego […] Jako Ministerstwo Cyfryzacji przez wiele miesięcy prowadziliśmy działania edukacyjne wspólnie ze Związkiem Banków Polskich i większością zrzeszeń przedsiębiorców. Jeśli będziemy słyszeć o sytuacjach, że dane instytucje z jakiegoś powodu nie akceptują takiego dokumentu, w pierwszej kolejności będziemy prowadzili działania edukacyjne mające na celu zachęcenie do tego, żeby dokument był akceptowany.
Zostało udostępnione nawet specjalne bezpłatne narzędzie webowe, dzięki której instytucje są w stanie weryfikować mDowód obywatela. Ten jednak musi mieć na swoim smartfonie zainstalowaną aplikację mObywatel w wersji 4.15 lub nowszej. Odpowiednia strona internetowa wyświetla po prostu kod QR, który klient placówki musi zeskanować – wtedy dochodzi do weryfikacji.
Jeśli nie wszystkie osoby usłyszą o możliwości wykorzystywania aplikacji mObywatel w bankach, to spokojnie. Ministerstwo Cyfryzacji planuje na przestrzeni kilku najbliższych tygodni uruchomić kampanię informacyjną o produktach znajdujących się w usłudze. Mieszkańcy kraju będą dzięki temu lepiej o wszystkim poinformowani.
Należy więc spodziewać się, iż wkrótce o platformie mObywatel zacznie robić się nieco głośniej. Kilka dni temu zresztą jeden z banków wyszedł przed szereg i zaczął akceptować mDowód przed początkiem września. Oprócz tego wdrożono też cyfrowe tymczasowe prawo jazdy czy obsługę usługi Bezpieczny Autobus. W planach jest implementacja powiadomień o otrzymaniu zwrotu podatku czy zbliżającym się terminie ważności dokumentów. Należy spodziewać się także integracji z CEIDG, KRS itd.
mObywatel nie jest usługą dosłownie do wszystkiego
Warto pamiętać, że pomimo wdrażania ciekawych funkcji do aplikacji mObywatel, to nie jest ona idealna. Nie wystarczy ona w kilku kluczowych sytuacjach – te jednak na szczęście nie zdarzają się codziennie. Chodzi o podróże zagraniczne, do przekroczenia granicy naszego kraju niezbędne jest posiadanie fizycznego dowodu tożsamości.
Bez plastiku nie złożymy także wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego. Warto o tym pamiętać, by nie doznać szoku podczas wizyty i oszczędzić sobie czas oraz nerwy. Jeśli jednak jakaś sprawa na terenie Polski wymaga dowodu tożsamości, to w 95% przypadków wystarczy mObywatel.
Źródło: PAP / Zdjęcie otwierające: pexels.com, gov.pl