{reklama-artykul}
W ostatnich dniach pogoda w Polsce nie rozpieszcza. Ulewnym deszczom często towarzyszą gwałtowne burze. Aby się przed nimi uchronić, warto sprawdzić w internecie, gdzie mogą się pojawić.IMGW podaje miejsce i czas ostatnich wyładowań
Dane na temat burz znajdziemy także w serwisie obserwatorzy.org. Mapy tam zaprezentowane mogą się okazać nieco bardziej przejrzyste dla zwykłego użytkownika. Można tu podejrzeć lokalizację burzy i jej kierunek. Niektóre dane pochodzą z serwisu IMGW, a niektóre od niezależnych obserwatorów.Mapa z obserwatorzy.org
Nieco szerszy przekrój prezentuje natomiast serwis blitzortung.org. Dostępne są tu dane na temat burz zebrane z czujników z całego świata. Co więcej, na bieżąco widzimy, w którym miejscu występują wyładowania elektryczne.Mapa z blitzortung.org
Kolejnym ciekawym serwisem wskazującym położenie burz jest LightningMaps.org. Tutaj także podejrzymy sytuację z Polski i całego świata.Mapa z LightningMaps.org
Ostatnim polecanym serwisem jest burze.dzis.net. Mapka dostępna na tej stronie ogranicza się do terenu Polski i bazuje na danych z IMGW. Dostępna jest zarówno statyczna, jak i animowana wersja.Mapa z burze.dzis.net
Dzięki tym serwisom możemy szybko podejrzeć, gdzie obecnie znajdują się burze i dzięki temu zaplanować np. wycieczkę w plener.
W ostatnich dniach pogoda w Polsce nie rozpieszcza. Ulewnym deszczom często towarzyszą gwałtowne burze. Aby się przed nimi uchronić, warto sprawdzić w internecie, gdzie mogą się pojawić.
W Polsce dostępnych jest 12 czujników, które wykrywają zmiany pola elektromagnetycznego Ziemi. Dochodzi do nich wskutek wyładowań atmosferycznych, dzięki czemu można z dużą dokładnością określić, gdzie obecnie znajduje się burza.
Informacje na temat występowania burz znajdziemy między innymi w oficjalnym serwisie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dostępne tam mapy wskazują czas i lokalizację ostatnich wyładowań na terenie Polski oraz ich gęstość. Możliwe jest również śledzenie komórek burzowych.
Dane na temat burz znajdziemy także w serwisie obserwatorzy.org. Mapy tam zaprezentowane mogą się okazać nieco bardziej przejrzyste dla zwykłego użytkownika. Można tu podejrzeć lokalizację burzy i jej kierunek. Niektóre dane pochodzą z serwisu IMGW, a niektóre od niezależnych obserwatorów.
Nieco szerszy przekrój prezentuje natomiast serwis blitzortung.org. Dostępne są tu dane na temat burz zebrane z czujników z całego świata. Co więcej, na bieżąco widzimy, w którym miejscu występują wyładowania elektryczne.
Kolejnym ciekawym serwisem wskazującym położenie burz jest LightningMaps.org. Tutaj także podejrzymy sytuację z Polski i całego świata.
Ostatnim polecanym serwisem jest burze.dzis.net. Mapka dostępna na tej stronie ogranicza się do terenu Polski i bazuje na danych z IMGW. Dostępna jest zarówno statyczna, jak i animowana wersja.
Dzięki tym serwisom możemy szybko podejrzeć, gdzie obecnie znajdują się burze i dzięki temu zaplanować np. wycieczkę w plener.
Źródło: Własne