Android N jeszcze potężniejszy
Android N był pewnym punktem programu konferencji, platforma jest bowiem filarem współczesnego Google’a. Nowa wersja testowa systemu (Developer Preview 3) skupia się na poprawie wydajności i bezpieczeństwa.
Zaimplementowano nowy tryb VR – nadchodzące urządzenia mają być doskonałymi narzędziami do obsługi wirtualnej rzeczywistości. Pojawił się tryb Sustained Performance, który usprawnia wydajność systemu i czas pracy na baterii zwłaszcza w sytuacji, gdy korzystamy ze stale uruchomionych aplikacji np. programów antywirusowych.
Nie zabrakło ponadto narzędzia wyświetlającego listę wszystkich dostępnych skrótów klawiszowych odpowiedzialnych za uruchamianie zarówno funkcji systemowych jak i obsługiwanych przez wybrane aplikacji. Najnowsza odsłona Android N to także zestaw całkowicie nowych tapet oraz tematów klawiatury systemowej.
Google nie zdradziło jak finalnie będzie nazywał się najnowszy Android, zadecydują o tym sami użytkownicy. Uruchomiono specjalną witrynę gdzie internauci mogą zgłaszać „smaczne pomysły” na nazwę Androida N.
Daydream, platforma VR przyszłości
Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że najbliższe lata należą do technologii VR. Podobnego zdania jest Google dlatego rozwija własną mobilną platformę wirtualnej rzeczywistości. Daydream to platforma zbudowana w oparciu o system Android N. Odpowiednie urządzenia oraz kontrolery mają się pojawić na rynku jesienią tego roku.
Daydream obejmuje zarówno sprzęt jak i oprogramowanie i jest rozwinięciem (a raczej następcą) wydanego dwa lata temu kartonowego zestawu VR od Google. Partnerami projektu są: Samsung, HTC, LG, Xiaomi, Huawei, ZTE, Asus i Alcatel. Warto zauważyć, że dostęp do nowej platformy VR będzie ograniczony ze względu na wymagania techniczne. Niezbędny będzie smartfon ze specjalnym czujnikiem i systemem Android N.
Dwie nowe aplikacje – Allo i Duo
Allo to nowa aplikacja do obsługi wiadomości. Jest ona czymś więcej niż Hangouts, aktualny komunikator od Google. Erik Kay, inżynier odpowiedzialny za rozwiązania komunikacyjne, poinformował, że cały projekt zbudowany został od zera. Rejestracja obywa się na podstawie numeru telefonu (podobnie jak w WhatsApp Messenger), można również zalogować się przez konto Google ale nie jest to konieczne.
Największą innowacją w Allo ma być wbudowany asystent Google. Przykładowo, można skonfigurować rozmowę z @Google i w ten sposób wysyłać różne zapytania. Wszystkie wiadomości w Allo będą szyfrowane (end-to-end). Komunikator posiada również funkcję wiadomości wygasających. Aplikacja ma być dostępna za darmo na iOS i Androida pod koniec lata.
Jeżeli uważacie, że Google ma za mało aplikacji do komunikacji to poznajcie Duo. Aplikacja stawia na rozmowy wideo i dlatego można porównać ją do FaceTime od Apple. Podobnie jak w Allo, rejestracja będzie odbywała się na podstawie numeru telefonu użytkownika. Duo zadebiutuje na Androidzie i iOS latem tego roku.
Inteligentny głośnik dla inteligentnego domu
Nie tylko software ale i hardware. Google ogłosiło projekt asystenta głosowego wbudowanego w głośnik (gdzieś już to widzieliśmy, tak Amazon Echo).
Niewielki głośnik Google Home z zawsze aktywnym nasłuchującym mikrofonem potrafi odpowiadać na pytania i wykonywać polecenia. Wszystko działa w oparciu o technologię asystenta głosowego Google. Urządzenie posiada cylindryczny kształt ze ściętą górną krawędzią i prezentuje się bardzo nowocześnie.
Android Wear 2.0
Platforma Android Wear doczekała się największej aktualizacji od czasu swojej premiery we wrześniu 2014 roku. Nowa wersja oznaczona numerem 2.0 skupia się na zdrowiu, kondycji, komunikacji i personalizacji. Usprawniono rozpoznawanie pisma ręcznego, a użytkownicy będą mogli teraz korzystać z niewielkiej klawiatury. Google otwiera się na deweloperów więc jest nadzieja, że wkrótce pojawią się jeszcze wygodniejsze i bardziej intuicyjne metody wprowadzania tekstu.
Na inteligentnych zegarkach z Android Wear 2.0 pojawią się samodzielne aplikacje, które nie będą wymagały połączenia ze swoimi odpowiednikami na smartfonie. Pojawiły się również tarcze obsługujące widżety z różnych aplikacji. Według Google, nowy system powinien lepiej radzić sobie z wykrywaniem rodzaju aktywności fizycznej.
Android Instant Apps
Nadchodzą aplikacje błyskawiczne. Dosłownie i bez instalacji. Czym są Instant Apps? Zamysł jest prosty – chodzi o to aby treści z aplikacji mobilnych były szybko dostępne bez konieczności instalacji oprogramowanie z Google Play. Technologia pozwoli na pobranie „części kodu” aplikacji tak aby treści z niej pojawiły się na ekranie użytkownika. Całość ma trwać mniej niż kilka sekund czyli tyle ile wczytywanie przeciętnej witryny internetowej.
Android Auto dla każdego
Android Auto to aplikacja, która dotychczas była dostępna jedynie w wybranych modelach samochodów. Narzędzie pozwalało nam na zarządzanie parametrami pojazdu przy pomocy komend głosowych. Dzięki temu, kierowca miał szybki wgląd we wszystkie przydatne podczas jazdy dane, jak na przykład zużycie paliwa. Mógł również wydawać polecenia wbudowanej nawigacji.
Na konferencji I/O 2016 oficjalnie ogłoszono, iż Google zamierza rozszerzyć dotychczasową bazę użytkowników. Android Auto zostanie wkrótce udostępnione wszystkim producentom samochodów, którzy zadeklarują chęć zintegrowania oprogramowania swoich aut z asystentem kierowcy amerykańskiego giganta. Jednocześnie do sklepu Google Play ma trafić specjalna aplikacja, która udostępni wszystkie funkcje Android Auto użytkownikom smartfonów.