Błędy, ach błędy. Któż ich nie popełnia? Przeglądając zasoby sieci nietrudno odnieść wrażenie, że polscy internauci robią to wyjątkowo często. Jak co roku marka nadwyraz.com we współpracy z serwisem Polszczyzna.pl przygotowała raport, z którego dowiadujemy się, jakie błędy popełniamy najczęściej. Najczęstsze błędy w Internecie w 2023 roku popełniano w słowach, z pisownią których nasi krajanie mają problemy lat.
Błądzić jest rzeczą ludzką
Niestety, Polacy nie są zainteresowani doskonaleniem swojej mowy ojczystej. Nadal powtarzają te same błędy, które przewijały się w poprzednich raportach. W przeciwieństwie do zestawień publikowanych w latach ubiegłych nie klasyfikowano błędów według ich rodzajów. Zamiast tego skupiono się na ich ogólnym ujęciu.
Jak powstał raport wskazujący najczęstsze błędy językowe popełniane przez Polaków w Internecie w 2023 roku? Przeanalizowano dane od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku, pozyskane przy wykorzystaniu profesjonalnego narzędzia do monitoringu Internetu SentiOne oraz monitoringu własnego. Materiał pozyskano z następujących źródeł:
- YouTube
- TikTok
- Wykop
- X (dawniej Twitter)
- blogi
- fora dyskusyjne
- portale internetowe
- recenzje
Monitoring obejmował zestaw wyselekcjonowanych słów kluczowych obejmujących różne formy potencjalnych błędów językowych oraz uwzględniających ich odmianę przez przypadki i użycie lub nie polskich znaków diakrytycznych. Dobór słów kluczowych został dokonany przez serwis Polszczyzna.pl oraz przez stronę Poprawna Polszczyzna na Facebooku na podstawie niezależnej wielomiesięcznej analizy, która obejmowała własne badania oraz ankiety przeprowadzone wśród czytelników. Dzięki temu udało się zidentyfikować dziesiątki najczęściej występujących błędów językowych, które następnie były przedmiotem szczególnego monitoringu w sieci
– informują twórcy badania.
Analiza dotyczyła 50 błędów językowych w różnych konfiguracjach. Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych danych wyniosła 3 341 296.
Najczęstsze błędy w Internecie 2023
Jak co roku największym źródłem błędów był Facebook (38,98 proc. zgromadzonego materiału). Drugie miejsce na niechlubnym podium zajął X (20,21 proc.), a trzecie YouTube (15,12 proc.).
Oto najczęstsze błędy w Internecie w 2023 roku. Pamiętajcie, że raport ma charakter orientacyjny, a nie naukowy. Prezentowane w nim dane mogą być niekompletne lub ograniczone. Ciekaw jestem, czy będziecie w stanie przed lekturą wytypować pierwszą trójkę…
Macie swoich faworytów?
Największą trudność dla Polaków stanowił poprawny zapis słowa „na pewno” (pisano je łącznie). Na drugim miejscu uplasował się wyraz „naprawdę” (pisany z błędem, rozłącznie). Podium zamyka nieśmiertelne „w ogóle”, zapisywane namiętnie w błędny sposób jako „wogóle” lub, o zgrozo, „wogule”. A reszta zestawienia? Rzućcie okiem.
Najczęstsze błędy w Internecie 2023 (w nawiasie poprawny zapis):
- napewno (na pewno)
- na prawdę (naprawdę)
- wogóle / wogule (w ogóle)
- narazie (na razie)
- na codzień / nacodzień (na co dzień)
- po za tym / pozatym (poza tym)
- conajmniej (co najmniej)
- niewiem (nie wiem)
- złodzieji (złodziei)
- invitro / inwitro (in vitro)
- wziąść (wziąć)
- na przeciwko / na przeciw (naprzeciwko / naprzeciw)
- z przed / zprzed (sprzed)
- bende (będę)
- pod rząd (z rzędu)
Który z wyżej wymienionych błędów irytuje Was najmocniej, gdy go widzicie?
Źródło: nadwyraz.com