Najszybszy internet mobilny w Polsce ma to miasto. Zgadliście?

Piotr MalinowskiSkomentuj
Najszybszy internet mobilny w Polsce ma to miasto. Zgadliście?

Światło dzienne ujrzał bardzo ciekawy ranking. Speedtest postanowił sprawdzić, kto ma najszybszy internet mobilny w Polsce – zwycięskie miasto zapewne zaskoczy niejedną osobę. Przy okazji dowiedzieliśmy się o znacznych wzrostach prędkości połączenia na przestrzeni ostatnich miesięcy. Koniecznie więc sprawdźcie jak wypada sytuacja w Waszym miejscu zamieszkania.

Najszybszy internet mobilny w Polsce – ranking

Chyba na dobre minęły już czasy drogiego i bardzo ograniczonego internetu mobilnego. Teraz trudno wyobrazić sobie wyjście na miasto bez aktywnego transferu danych z nałożonym limitem. Taki obrót spraw nie jest zresztą niczym dziwnym – nieustannie mamy do czynienia z rozwojem infrastruktury i technologii zaspokajającej potrzeby wsi, miasteczek oraz ogromnych aglomeracji.

Dowiedzieliśmy się właśnie, że najszybszy internet mobilny w Polsce ma Kraków – zapewne dla wielu osób będzie to niemałym zaskoczeniem. Miasto przez długi czas borykało się bowiem z licznymi problemami jeśli chodzi o budowę nadajników. Załatwianie stosownych pozwoleń graniczyło z cudem, lecz największe przeszkody najwidoczniej zostały pokonane. W pierwszym kwartale 2024 roku osiągnięto tam prędkość 5G na poziomie 289 Mb/s, co stanowi niemalże czterokrotny wzrost w stosunku do ostatniego wyniku wynoszącego 77 Mb/s.

Podobny rezultat uzyskały Katowice (278 Mb/s) oraz Poznań (262 Mb/s), Warszawa (260 Mb/s) czy Gdańsk (258 Mb/s). Obecność tych miejscowości na najwyższych miejscach była raczej oczekiwana – to właśnie tam powstaje najwięcej stacji. Nieustannie jednak trwa rozwój niezbędnej infrastruktury w innych regionach kraju. Idealnymi przykładami są Białystok (170 Mb/s) i Szczecin (151 Mb/s).

Jeśli zaś chodzi o upload, to ten wskaźnik także rośnie w przypadku 5G. Na terenie wybranych miast (Wrocław, Kraków, Lublin) dostrzeżono przyrosty prędkości pobierania wynoszące nawet 50% w stosunku do poprzedniego kwartału. Robi wrażenie, prawda?

5G to wciąż domena dużych miast

Wciąż jednak nie możemy mówić o pełnej powszechności 5G, dlatego warto też zerknąć w stronę zbiorczego rankingu dla 3G/4G/5G. Tutaj zwycięzcą okazują się być Katowice (142 Mb/s), natomiast drugie miejsce należy do Olsztyna (137 Mb/s). Podium z kolei zamyka Warszawa z wynikiem 135 Mb/s. Zerknięcie na procent kwartalnego przyrostu daje jasny obraz na to, jaki ogromny wpływ ma rozwijająca się najnowsza technologia. Rezultaty są bowiem 2-3 razy wyższe w porównaniu z końcówką 2023 roku.

Źródło: Speedtest

Nie wszędzie jest jednak tak kolorowo. Konin (37 Mb/s) czy Siedlce (50 Mb/s) to miejscowości, gdzie infrastruktura wciąż oparta jest na LTE – pozostaje mieć nadzieję, że prędzej czy później doczekamy się tam rozwoju stacji 5G.

Jak wypada Wasze miasto pod kątem internetu mobilnego 5G? Koniecznie podzielcie się tym za sprawą sekcji komentarzy!

Źródło: Speedtest / Zdjęcie otwierające: freepik.com (@muhammatsukirman), unsplash.com (@luucasfotos)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.