Największe targowisko dark webu wyłączone przez policję. Prowadzili je Rosjanie

Maksym SłomskiSkomentuj
Największe targowisko dark webu wyłączone przez policję. Prowadzili je Rosjanie
Po raz kolejny okazuje się, że dark web wcale nie jest tak bezpiecznym i anonimowym miejscem dla przestępców i autorów podejrzanych ogłoszeń, jak mogłoby się wielu wydawać. Niemieckie organy ścigania przejęły właśnie serwery odpowiedzialne za Hydra Market, prawdopodobnie największy rynek w ciemnej sieci.

Zamknięto Hydra Market w dark webie

Dark web to celowo ukryta część zasobów Internetu, którą da się przeglądać z poziomu sieci Darknet. Rozproszone, anonimizowane węzły takie jak Tor, I2P i Freenet mają gwarantować „nienamierzalność” użytkowników. Ciemna sieć to raj dla czarnorynkowych handlarzy, terrorystów oraz sprzedawców nielegalnej pornografii. Niemiecka policja zadała poważny cios niektórym jej amatorom.

W komunikacie prasowym Centralne Biuro ds. Zwalczania Cyberprzestępczości (ZIT) i niemiecki Federalny Urząd Kryminalny (BKA) ogłosiły, że platforma Hydra Market została usunięta. Przy okazji skonfiskowano Bitcoiny o wartości 24,6 miliona dolarów. Podano, że nie dokonano jeszcze żadnych aresztowań.

Serwis Hydra Market, rzekomo prowadzony przez Rosjan, służył głównie do sprzedaży narkotyków i prania brudnych pieniędzy. Był również używany do dystrybucji skradzionych baz danych, dokumentów oraz narzędzi i usług cyberprzestępczych, takich jak wirusy.

Na Hydra Market działało około 19 000 zarejestrowanych kont sprzedawców, a zakupów dokonywało 17 milionów klientów z całego świata. Organy ścigania twierdzą, że w 2020 roku rynek ten osiągnął obroty w wysokości 1,35 miliarda dolarów. Hydra Market działało od 2015 roku.

Wcześniej upadł Silk Road

Ostatni raz podobne uderzenie w dark web wykonano w 2013 roku, kiedy to zamknięto podobny serwis o nazwie Silk Road. Silk Road został uruchomiony w 2011 roku i z miejsca stał się ulubionym czarnorynkowym targowiskiem online. Był używany głównie do kupowania narkotyków, ale oferowano na nim również fałszywe prawa jazdy, a także złośliwe oprogramowanie.

W październiku 2013 roku FBI zlikwidowało stronę internetową Silk Road i aresztowało jej założyciela Rossa Ulbrichta. Został on skazany za siedem zarzutów i skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego.

Źródło: ZIT, BKA

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.