rne programy peer-to-peer (P2P) udostępniali innym osobom dostęp do programów i gier komputerowych, empetrójek i bardzo popularnych w ostaniem czasie divx-ów. Puławski rekordzista udostępniał ponad 117 GB (tj. kilka tysięcy empetrójek i kilkadziesiąt filmów).
Większość programów P2P wymaga otwarcia dostępu do swoich zasobów tak, więc aby móc pobierać muzykę i filmy, (na co prawo zezwala) należy umożliwić również pobieranie swoich zasobów, (co jest niedozwolone w przypadku udostępniania utworów chronionych prawem autorskim).
Podczas sobotnich działań policjanci zabezpieczyli 26 jednostek, 4 laptopy oraz blisko 900 płyt. Wartość zabezpieczonego sprzętu można szacować na kwotę ponad 60 tys. zł. Osoby, które bezprawnie rozpowszechniały utwory to w większości gimnazjaliści, licealiści oraz studenci. Jak sami mówili policjantom zdawali sobie sprawę z faktu, że ich działalność jest niezgodna z prawem. Przyznawali, że słyszeli o działaniach Policji, zabezpieczeniach komputerów oraz konsekwencjach karnych. Mieli jednak nadzieję, że ich to nie spotka.
Policjanci zapowiadają, że tego typu akcje będą kontynuowana na terenie całego województwa i przypominają, że za nielegalne rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Źródło: Policja.pl