Nie przegap: Kasy samoobsługowe to pułapka. Prawniczka ostrzega
Daj napiwek kasie samoobsługowej
Wybrane kasy samoobsługowe i automaty sprzedażowe w amerykańskich kawiarniach, na stadionach sportowych i na lotniskach od teraz proszą o napiwki, a klienci są tym faktem oburzeni. To najnowszy „genialny” pomysł korporacji, których przedstawiciele twierdzą, że środki z napiwków trafią do pracowników, którzy są wyłączeni z procedury obsługiwania klienta.
Problem z dawaniem napiwków kasie samoobsługowej jest bardzo prosty: darczyńca nie może być pewny tego, że pieniądze faktycznie trafią do jakiegoś pracownika. A jeśli trafią, to jaki procent kwoty napiwku zabierze pracodawca? Ile operator maszyny?
Wall Street Journal przytacza historie Amerykanów ze zdumieniem odczytujących komunikaty o możliwości pozostawienia czegoś ekstra maszynie sprzedającej napoje. O zgrozo, część osób po chwili wahania… daje napiwek. Te proponowane nie są małe, a „zalecane” kwoty startują czasem z poziomu 18 procent wartości zamówienia.
„Byłem zdezorientowany, ponieważ nie było do końca jasne, komu daję napiwek, ale i tak go dałem” – powiedział jeden z rozmówców WSJ.
Skoro choćby promil konsumentów postanowi zostawić coś „ekstra”, to znaczy, że pomysł warto było przerodzić w czyn. Jednym słowem: firmy już teraz mogą odtrąbić sukces.
Sprawdź też: Polacy masowo oszukują na kasach samoobsługowych. To bardzo proste
Napiwki – dawać czy nie?
Troskliwa obsługa i wysoki jej standard przeważnie stanowią główny argument za pozostawieniem napiwku. Czasem decydują inne względy, jak chociażby utarty zwyczaj, jak bywa to w przypadku wybranych usług – dostawy jedzenia, obsługi kelnerskiej lub usług przewozowych. Ogólnie rzecz biorąc napiwek wręcza się zazwyczaj za jakąś wartość dodaną. Trudno wymienić choćby jeden powód do wyrażania wdzięczności maszynie.
Napiwki są obecnie przedmiotem debaty w USA, gdzie wielu konsumentów doświadcza efektu zmęczenia presją, związaną z ich wręczaniem w rosnącej liczbie miejsc, zwłaszcza w kontekście wysokiej inflacji i obniżania się poziomu życia.
Źródło: CBS News, WSJ