Zatrudniony na to stanowisko będzie między innymi dbał o to, by podczas eksploracji kosmosu ludzie nie „zanieczyścili” biologicznie obiektów niepochodzących z Ziemi. Jego zadaniem będzie też ochrona naszej planety przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z kosmosu.
W tym celu oficer podróżuje do centrów kosmicznych na całym świecie i analizuje sondy, które mają być wysłane na inne planety. Obecnie przyjęte standardy zakładają, że szansa zanieczyszczenia obiektu pozaziemskiego nie może wynosić więcej, jak 1 do 10 tys.
Kto może aplikować?
Jak nie trudno się domyślić, tak ważne stanowisko w NASA wymaga szczególnych umiejętności. Kandydat musi posiadać przynajmniej rok doświadczenia w pracy rządowej na najwyższym szczeblu. Musi się także odznaczać zaawansowaną wiedzą na temat ochrony planetarnej i wszystkich jej szczegółów.
Ważne są także zdolności negocjacyjne ze względu na fakt, że oficer ochrony planetarnej będzie współpracować z osobami na całym świecie. Oczywistym wymaganiem jest także wysoki stopień naukowy w fizyce, inżynierii lub matematyce.
Warto dodać, że obecnie na całym świecie funkcjonuje zaledwie dwóch oficerów ochrony planetarnej. Jeden jest zatrudniony przez NASA, drugi natomiast przez ESA, czyli Europejską Agencję Kosmiczną. Stanowisko jest wybierane na trzy lata, z możliwością przedłużenia o kolejne dwa.
Źródło: NASA