Naukowcy użyli AI by pokazać, jak psy mogą wyglądać za 10 tysięcy lat

Anna BorzęckaSkomentuj
Naukowcy użyli AI by pokazać, jak psy mogą wyglądać za 10 tysięcy lat

Generatory obrazów takie jak Midjourney i DALL-E 2 można wykorzystywać na naprawdę ciekawe sposoby. Eksperci ds. weterynarii z pewnej firmy prowadzącej testy genetyczne zwierząt użyli jej, by zaprezentować, jak ulubione czworonogi milionów osób – psy – mogą wyglądać za 10 tysięcy lat.

Psy za 10 tysięcy lat okiem ekspertów i AI

Jak sugeruje Ernie Wards, popularny w Stanach Zjednoczonych weterynarz, we współpracy z którym firma Basepaws stworzyła omawiane wizualizacje, Ziemię może czekać jeden z dwóch scenariuszy – globalne ocieplenie albo kolejna epoka lodowcowa. Obrazy stworzone z użyciem sztucznej inteligencji pokazują, jak psy mogą zmienić się w obydwu tych scenariuszach.

Scenariusz globalnego ocieplenia

W scenariuszu zakładającym globalne ocieplenie wzrost temperatury planety mocno wpłynąłby na to, jaką opiekę ludzie byliby w stanie psom zaoferować. Wards uważa, że niedobór zasobów i żywności w tym okresie sprawi, że masa ciała psów się zmniejszy. Mniejsze ciała wymagają bowiem spożycia mniejszej ilości jedzenia, a ich termoregulacja, z naciskiem na odprowadzanie ciepła, przebiega sprawniej. Możliwe też, że dojdzie do zmian w metabolizmie psów – zmian, które pozwolą im wytrzymać dłużej bez dostępu do wody.

Psy 10 tysięcy lat
Tak za 10 tysięcy lat mogą wyglądać psy, jeśli na zjawisko globalnego ocieplenia się utrzyma, a na Ziemi latami będzie panować potężna susza. | Źródło: Basepaws

Redukcja powierzchni skóry miałaby dodatkową zaletę – mniej skóry, to bowiem mniej pochłanianego promieniowania ultrafioletowego. Warto też jednak dodać, że po ociepleniu klimatu psy mogą zyskać ciemniejsze odcienie skóry i zacząć gubić futro. Powinny się też stać aktywniejsze w nocy i wykształcić większe głowy i uszy, które także ułatwią im zachowanie odpowiedniej temperatury ciała.

Scenariusz epoki lodowcowej

W scenariuszu zakładającym epokę lodowcową bylibyśmy świadkami nieco innych zmian. Psy wykształciłyby znacznie grubsze pokrywy sierści, które pozwoliłby im przetrwać w ekstremalnie niskich temperaturach. Co jednak ciekawe, nie ma pewności, czy psy stałyby się większe, czy mniejsze – to zależy od dostępności żywności. Z pewnością pojawi się jednak u nich grubsza tkanka tłuszczowa, służąca za rezerwuar energii.

Psy 10 tysięcy lat
Tak za 10 tysięcy lat mogą wyglądać psy, jeśli klimat naszej planety znacznie się ochłodzi. | Źródło: Basepaws

Niestety istnieje szansa, że po znacznym ochłodzeniu klimatu psy zaczną konkurować o żywność z ludźmi. Nasza przyjaźń z tymi czworonogami zostałaby więc mocno przetestowana. Niektóre psy mogą wykształcić większą masę mięśniową, która pomoże im w polowaniu na zdobycze.

Czas pokaże, czy Ziemię faktycznie czekają tysiące lat trudnych do wytrzymania upałów lub tysiące lat mrozów. Kto wie, może do tego czasu opuścimy naszą rodzimą planetę i zamieszkamy poza Układem Słonecznych. Jeśli tak się stanie, prawdopodobnie zabierzemy psy ze sobą. Życie na innej planecie zapewne również nie pozostanie jednak bez wpływu na ich wygląd.

Źródło: Interesting Engineering, fot. tyt. Basepaws

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.