Stało się coś, czego chyba nikt się nie spodziewał. Jak poinformował jako pierwszy serwis PurePC, spółka akcyjna Neonet złożyła 28 listopada wniosek o upadłość, a 30 listopada wniosek ten wpisano do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Sytuacja ta miała miejsce pomimo niedawnego otwarcia nowego sklepu w Kępnie, które mogłoby sugerować, że zapowiadane wcześniej działania pomagają spółce. Co z zamówieniami złożonymi przez Polaków w Neonet?
Nie przegap: Elektryki psują się na potęgę. Nowy raport nie zostawia złudzeń
Upadłość Neonet? Rusza postępowanie sanacyjne
Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VIII Wydział Gospodarczy w sprawie o ogłoszenie upadłości dłużnika, którym jest NEONET Spółka akcyjna, zarządził o wpisaniu do repertorium GU sygn. akt WR1F/GU/787/2023 wniosku dłużnika, złożonego w dniu 28 listopada 2023 roku. Tym samym sieć sklepów ze sprzętem elektronicznym działająca w Polsce od 2003 roku postawiona została w stan upadłości.
Wszystko wskazuje na to, że relokacje i remodelingi zapowiadane w czerwcu tego roku przez Andrzeja Czarneckiego, dyrektora ds. ekspansji sieci Neonet, zakończyły się fiaskiem. W rozmowie z retailnet.pl Czarnecki mówił wtedy:
W mniejszych miastach, skupialiśmy się głównie na rynkach śródmiejskich, lokalnych centrach handlowych lub nawet głównych ulicach, ponieważ taki był model sprzedaży detalicznej w mniejszych miejscowościach. W większych miastach powstawały już galerie i parki handlowe, podczas gdy w mniejszych miejscowościach trend ten nie był jeszcze obecny.
Już od jakiegoś czas temu sklep anulował niektóre zamówienia, co mogło sugerować, że coś jest na rzeczy.
Co z zamówieniami w Neonet?
Co z zamówieniami złożonymi w Neonet przez Internet? Wygląda na to, że nie zostaną one zrealizowane, o czym pierwsi klienci są już powiadamiani drogą mailową. Lokalny portal info-ketrzyn24.pl napisał:
Na chwilę obecną nie wiadomo, jakie będą dalsze losy polskiej sieci elektromarketów, lecz już niektórzy klienci są informowani o braku możliwości realizowania zamówień.
[Aktualizacja 1.12.2023 r., godz. 10:32]:
Do sprawy odniósł się Zarząd Spółki NEONET S.A. Poinformowano, że celem złożonego wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego nie jest rozpoczęcie postępowania upadłościowego. Otwarcie postępowania potrwa kilka tygodni. Decyzja o złożenie wniosku restrukturyzacyjnego jest odpowiedzią na problemy płynnościowe Spółki. Sanacja nie jest postępowaniem upadłościowym.
Jak czytamy:
Na tę sytuację wpłynęło kilka czynników, w tym niezależnych od Spółki, jak obecna sytuacja na rynku sprzedaży AGD, RTV, GSM i IT. Dostrzegając istniejące zagrożenia oraz działając w trosce o bezpieczeństwo i ciągłość zakupów realizowanych przez Klientów, Zarząd NEONET jest przekonany, że postępowanie restrukturyzacyjne stanowi odpowiednią formę uzdrowienia zaistniałej sytuacji.
Neonet uspokaja także klientów. Żaden klient Neonet ma nie odczuć trudności i problemów w zakupach oraz obsłudze obecnych oraz przyszłych zamówień realizowanych w sklepach stacjonarnych oraz online. Podjęte kroki nie mają wpływu na procesy sprzedażowe oraz prawa konsumentów:
Zarówno sklepy stacjonarne jak i sklepy internetowe nadal będą prowadzić sprzedaż, a wysyłki będą realizowane zgodnie z zamówieniami, Klienci będą mogli bez przeszkód korzystać m.in. z prawa do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru. Na dotychczasowych zasadach będziemy realizować obsługę sprzedażową i posprzedażową.
Neonet założono 20 lat temu we Wrocławiu. Do dziś w Polsce pojawiło się niemal 300 sklepów stacjonarnych tej marki. Większość Polaków sklep ten kojarzy głównie z zakupów online.
Postępowanie sanacyjne Neonet może, ale nie musi oznaczać końca tej marki. Problemy w Polsce miał m.in. Komputronik, któremu pomogło postępowanie sanacyjne i proces restrukturyzacji.
Źródło: krz.ms.gov.pl via PurePC, neonet.biuroprasowe.pl