Nowa interaktywna mapa Marsa pozwala przyjrzeć się planecie, jak nigdy dotąd

Anna BorzęckaSkomentuj
Nowa interaktywna mapa Marsa pozwala przyjrzeć się planecie, jak nigdy dotąd
Mars to planeta, którą NASA i inne agencje kosmiczne starają się jak najdogłębniej zbadać. Od lat po jego powierzchni podróżują łaziki, a z kosmosu obserwują go różne satelity. Teraz NASA postanowiła wykorzystać zebrane na przestrzeni lat dane na temat Czerwonej Planety i stworzyć jej globalny portret.

W sieci dostępna jest już nowa interaktywna mapa Marsa stworzona przez NASA. Wykonano ją z aż 100 tysięcy zdjęć zarejestrowanych przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter. To coś naprawę niesamowitego.

Wirtualny globus przedstawiający Marsa

Mapę opracowali dla NASA naukowcy z Laboratorium Murraya ds. Wizualizacji Planetarnej w Kalifornijskim Instytucie TechnologicznymCaltechu. Składa się ona z aż 5,7 biliona piskeli i oferuje globalny, czarny-biały obraz powierzchni Marsa. W związku z tym nie na każdym komputerze wczytuje się szybko.

Mapa NASA i Caltechu pozwala przyjrzeć się na powierzchni Marsa na przykład jego najwyższej górze – Olympus Mons, kraterowi Jezero i nie tylko. Do najważniejszych obiektów planety można szybko dotrzeć, klikając na interfejsie mapy w baner z odpowiednią nazwą. Mapa umożliwia również tworzenie profili wysokościowych, mierzenie odległości, dodawanie własnych zakładek oraz śledzenie tras łazików.

mars-mapa-2

Interaktywna Mapa Marsa. | Źródło: NASA/JPL-Caltech

„Od siedemnastu lat ukazuje nam Marsa takiego, jakiego nikt wcześniej nie widział.”, powiedział Rich Zurek, naukowiec projektu misji w komunikacie Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. „Ta mozaika to wspaniały nowy sposób na eksplorację niektórych zebranych przez nas zdjęć.”

Sprzęt, dzięki któremu mapa powstała

Obrazy tworzące mapę pochodza z Kamery Kontekstowej sondy Mars Reconnaisance Orbiter, znanej też jako CTX. Kamera ta regularnie obserwuje powierzchnię Marsa, gdy pojazd krąży wokół planety. W zeszłym roku dzięki niej naukowcy zauważyli duży, świeży krater uderzeniowy na Czerwonej Planecie.

Zdjęcia z CTX zostały w celu utworzenia mapy zszyte algorytmicznie. Obszary, z którymi komputer nie mógł sobie poradzić, uzuepłniano ręcznie.

Kto wie, może w przyszłości powstaną podobne interaktywne mapy innych planet, a także księżyców – jeśli tylko wykonamy wystarczająco zdjęć ich powierzchni. Z chęcią się im przyjrzę.

Źródło: NASA, fot. tyt. NASA/JPL-Caltech

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.