W sieci dostępna jest już nowa interaktywna mapa Marsa stworzona przez NASA. Wykonano ją z aż 100 tysięcy zdjęć zarejestrowanych przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter. To coś naprawę niesamowitego.
Wirtualny globus przedstawiający Marsa
Mapę opracowali dla NASA naukowcy z Laboratorium Murraya ds. Wizualizacji Planetarnej w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym – Caltechu. Składa się ona z aż 5,7 biliona piskeli i oferuje globalny, czarny-biały obraz powierzchni Marsa. W związku z tym nie na każdym komputerze wczytuje się szybko.
Mapa NASA i Caltechu pozwala przyjrzeć się na powierzchni Marsa na przykład jego najwyższej górze – Olympus Mons, kraterowi Jezero i nie tylko. Do najważniejszych obiektów planety można szybko dotrzeć, klikając na interfejsie mapy w baner z odpowiednią nazwą. Mapa umożliwia również tworzenie profili wysokościowych, mierzenie odległości, dodawanie własnych zakładek oraz śledzenie tras łazików.
„Od siedemnastu lat ukazuje nam Marsa takiego, jakiego nikt wcześniej nie widział.”, powiedział Rich Zurek, naukowiec projektu misji w komunikacie Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. „Ta mozaika to wspaniały nowy sposób na eksplorację niektórych zebranych przez nas zdjęć.”
Sprzęt, dzięki któremu mapa powstała
Obrazy tworzące mapę pochodza z Kamery Kontekstowej sondy Mars Reconnaisance Orbiter, znanej też jako CTX. Kamera ta regularnie obserwuje powierzchnię Marsa, gdy pojazd krąży wokół planety. W zeszłym roku dzięki niej naukowcy zauważyli duży, świeży krater uderzeniowy na Czerwonej Planecie.
Zdjęcia z CTX zostały w celu utworzenia mapy zszyte algorytmicznie. Obszary, z którymi komputer nie mógł sobie poradzić, uzuepłniano ręcznie.
Kto wie, może w przyszłości powstaną podobne interaktywne mapy innych planet, a także księżyców – jeśli tylko wykonamy wystarczająco zdjęć ich powierzchni. Z chęcią się im przyjrzę.
Źródło: NASA, fot. tyt. NASA/JPL-Caltech