Tak się składa, że Google właśnie stworzyło mapę, która te wszystkie procesy doskonale obrazuje. Wykorzystuje ona silnik Google Earth, a jej nazwa to Dynamic World.
Ziemia kontra człowiek – oto rezultaty
Dynamic World z pomocą sztucznej inteligencji i zdjęć satelitarnych pokazuje, jak powierzchnia naszej planety zmienia się za sprawą zmian klimatu oraz zagospodarowywania terenu, i to niemal w czasie rzeczywistym. Mapa wyświetla aż dziewięć typów pokrycia terenu na raz. Te typy pokrycia to woda, drzewa, trawa, zalana roślinność, uprawy, krzewy i zarośla, zabudowania, pustkowia oraz śnieg i lód. Każdy piksel na mapie reprezentuje około 120 metry kwadratowe obszaru.
Co istotne, dzięki Dynamic World możemy też sprawdzić, jak wybrany obszar na Ziemi zmienił się w wybranym okresie – oczywiście jeśli zostało to udokumentowane (dane zastosowane w mapie sięgają 2015 roku). Za przykład Google obrał to, jak mapa obrazuje zmiany terenu, które nastąpiły w 2021 roku w Kalifornii za sprawą pożarów takich obszarów jak lasy.
Mapa stale aktualizowana
Mapa Dynamic World została opracowana we współpracy z World Resources Institute – grupą badawczą non-profit, aby zapewnić „niespotykany poziom szczegółowości tego, co znajduje się na danym obszarze i jak jest on wykorzystywany – niezależnie od tego, czy chodzi o lasy w Amazonii, tereny rolnicze w Azji, miasta w Europie czy zbiorniki wodne w Ameryce Północnej”.
Google chwali się, że każdego dnia do bazy danych wykorzystywanych przez Dynamic World wprowadzanych jest aż 5000 zdjęć. Widoki na mapie aktualizowane są co dwa do pięciu dni, w zależności od obszaru.
Aby wypróbować mapę Dynamic World w akcji, wystarczy że przejdziesz pod ten adres. Aby znaleźć na mapie wybrany obszar świata, którego zmiany i zagospodarowanie terenu chcesz prześledzić, wystarczy że skorzystasz z jej wyszukiwarki, lub ręcznie przesuniesz jej widok.
Źródło: Google, fot. tyt. Pixabay/Foto-Rabe