Najnowsza rekomendowana lista emoji została właśnie zatwierdzona. Oznacza to, że w przyszłym roku będziemy świadkami debiutu ponad setki nowych ikon. Użytkownicy mogą spodziewać się machania głową, feniksa, limonki, grzyba, rozrywanego łańcucha czy rodzin, gdzie dorośli nie identyfikują się z żadną płcią. Zerknijmy na to wszystko nieco bliżej.
Nowe emoji wzbudzają niemałe kontrowersje
Kilka miesięcy temu informowaliśmy Was o propozycjach dotyczących nowych emoji wchodzących w skład przyszłorocznego pakietu. Teraz doczekaliśmy się aktualizacji tego tematu, bowiem konsorcjum Unicode zaakceptowało wszystkie powiewy świeżości. Teraz wiele zależy od producentów poszczególnych sprzętów, bowiem finalnie to oni implementują emotikony na swoje smartfony.
Zestaw o nazwie Emoji 15.1 to dosyć interesujący przypadek, bowiem znajdujące się w nim grafiki powstały poprzez kombinację tych zaimplementowanych w pakiecie Emoji 15.0, który zadebiutował we wrześniu ubiegłego roku. Dlatego też próżno szukać tam zupełnie nowych propozycji, choć na pierwszy rzut oka takie można odnieść wrażenie. Przy okazji warto dodać, iż zatwierdzanie nowości odbywa się poprzez głosowanie przedstawicieli przeróżnych firm, m.in. Apple, Google czy Microsoft.
Jak możemy wyczytać na stronie Emojipedia, zatwierdzony zestaw implementuje sześć zupełnie nowych koncepcji, cztery kombinacje rodzin neutralnie płciowych oraz sto osiem specyficznych wersji sześciu już istniejących emotikon przedstawiających ludzi.
Emotki na przyszły rok – co nowego?
Jeśli chodzi o powiewy świeżości, to mowa o kiwaniu głową (góra-dół, lewo-prawo), feniksie, limonce, brązowym grzybie oraz zerwanym łańcuchu.
- 🙂↔️
- 🙂↕️
- 🐦🔥
- 🍋🟩
- 🍄🟫
- ⛓️💥
Rodzinne emotikony natomiast przedstawiają następujące kombinacje: dorosły, dorosły, dziecko; dorosły, dziecko, dziecko; dziecko, dorosły; dorosły, dorosły, dziecko, dziecko. Każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie, zwłaszcza w przypadkach, gdy dany rodzic nie identyfikuje się z żadną płcią.
- 🧑🧑🧒
- 🧑🧒🧒
- 🧑🧒
- 🧑🧑🧒🧒
Na uwagę zasługują także wariacje dotyczące idącej osoby idącej w prawo, osoby biegnącej w prawo, osoby klęczącej zwróconej w prawą stronę, osoby z białą laską idącą w prawą, osoby na manualnym wózku inwalidzkim oraz osoby na zmotoryzowanym wózku inwalidzkim. Każde z tych emoji wspiera wszystkie warianty płci oraz odcienia skóry.
- 🚶➡️
- 🏃➡️
- 🧎➡️
- 🧑🦯➡️
- 🧑🦽➡️
- 🧑🦼➡️
Finalnie więc nie doszło do żadnych zmian pomiędzy propozycjami z lipca a finalną listą. To dosyć istotna wiadomość. Warto jednak pamiętać, że Unicode 15.1 to nie tylko emoji, ale także przeróżne znaki. Tym razem dodano ich dokładnie 627, co łącznie daje nam wynik 149,813 znaków w bazie. Robi wrażenie.
No dobra, ale kiedy to wszystko pojawi się na naszych smartfonach? Trudno powiedzieć, lecz szacuje się, że większość producentów wprowadzi emoji maksymalnie do połowy przyszłego roku. Należy więc uzbroić się w odpowiednią dawkę cierpliwości.
Źródło: Emojipedia / Zdjęcie otwierające: Emojipedia, unsplash.com (@sharonmccutcheon)