„Zatrudnię sekretarkę”
„Zatrudnię silnego mężczyznę do montażu ogrodzeń”
„Zatrudnię opiekunkę do dziecka”
Potraficie odgadnąć co jest nie tak z powyższymi frazami? Przeciętny Polak powie, że nic. A przeciętny Amerykanin? On powie, że jest to dyskryminacja ze względu na płeć.
I właśnie to uderza teraz w Facebooka. Jakiś czas temu na portalu pojawiła się opcja dodawania ogłoszeń o pracę. Pracodawcy mają możliwość wyboru płci (kobieta, mężczyzna, obie) przy dodawaniu swojej oferty. Nie spodobało się to ACLU (American Civil Liberties Union), która wraz z Komisją ds. Równych Szans Zatrudnienia złożyła skargę za niezgodne z prawem kierowanie reklam do konkretnych płci. Prokurator ACLU, Galen Sherwin powiedział:
„W przeszłości ogłoszenia o pracę skierowane do konkretnych płci były wykorzystywane, aby ograniczyć kobietom dostęp do lepiej płatnych i bardziej opłacalnych posad. Nie możemy zezwolić na targetowanie reklam w oparciu o płeć, ponieważ jest to nowe życie dla formy dyskryminacji, która powinna być wykorzeniona dawno temu.”
Organizacja twierdzi, że:
„Kierowanie reklam w oparciu o płeć jest niezgodne z prawami federalnym, stanowym i lokalnym, a także z prawami obywatelskimi, w szczególności z art. VII Ustawy o Prawach Obywatelskich z 1964 r.”
Firmie już nie raz obrywało się za rzekomą dyskryminację. Całkiem niedawno musiała ona usunąć ponad 5000 opcji adresowania reklam w platformie. Jednak teraz zostało to tylko wykorzystane przeciwko niej. W swojej skardze ACLU napisała:
„Mimo podjęcia przez Facebooka kroków mających na celu zapobieganie dyskryminacji różnych chronionych klas na swojej platformie reklamowej, świadomie zdecydował on, że nie będzie powstrzymywać pracodawców od kierowania ogłoszeń dot. zatrudnienia w oparciu o płeć. Specjalnie zachował on narzędzie targetujące z uwzględnieniem płci, aby można było wysyłać ogłoszenia o pracę z pominięciem kobiet.”
Organizacja piętnuje także firmy, które z tych narzędzi skorzystały. Wśród pracodawców wymienionych w skardze znajdują się firmy przeprowadzkowe, firmy handlowe i budowlane, deweloper oprogramowania Abas USA i policyjny oddział Greensboro w Karolinie Północnej. Jednak czy to nie jest aby nadgorliwość? Chociaż i tak zdziwić może brak komentarza na temat tylko dwóch płci do wyboru…
Źródło: ACLU