Polacy godzinami wgapiają się w ekrany smartfonów. Jesteśmy w ścisłej europejskiej czołówce, ale problem jest niestety globalny. Średni czas patrzenia się w wyświetlacze tych urządzeń rośnie, a w wielu przypadkach można mówić wprost o groźnym uzależnieniu od tych urządzeń. Jak groźne może ono być dla życia ludzkiego, ale też dla natury, przekonaliśmy się przy okazji katastrofy okrętu MV Wakashio, który zatonął u wybrzeży Mauritiusu. Okręt zatonął, bo jego kapitan za wszelką cenę chciał znaleźć zasięg sieci komórkowej.
Okręt zatonął, bo kapitan szukał sygnału
Japońscy śledczy z Rady Bezpieczeństwa Transportu ustalili, że statek towarowy MV Wakashio, odpowiedzialny za 1000-tonowy wyciek oleju opałowego u wybrzeży Mauritiusu w 2020 roku, zszedł z kursu w poszukiwaniu sygnału telefonu komórkowego. Do zdarzenia doszło w pobliżu Blue Bay Marine Park, popularnego miejsca do snorkelingu na Mauritiusie, na Oceanie Indyjskim. Statek płynął z Chin do Brazylii.
Okręt MV Wakashio należał do Japonii, ale pływał pod banderą panamską, a jego kapitanem był obywatel Indii. Dochodzenie wykazało, że na 2 dni przed wejściem na mieliznę kapitan statku zmienił trasę, podpływając na odległość 5 mil morskich od linii brzegowej zamiast pierwotnie planowanych 22 mil morskich. Zmiany tej dokonano bez odpowiedniej analizy map. Kapitan nie miał świadomości, że wody w tym rejonie mają mniej niż 20 metrów głębokości. Jednostka uderzyła w rafę koralową, powodując wyciek oleju opałowego. Okręt zatonął z czasem.
Greenpeace określiło zdarzenie najgorszą katastrofą ekologiczną w historii Mauritiusu. Ocean wyrzucił na brzeg martwe wieloryby i delfiny. Podkreślano znaczne szkody dokonane w ekosystemie morskim.
To nie jest pojedynczy taki przypadek
W raporcie Japońskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu podkreślono, że kapitan MV Wakashio zmienił kurs, aby znaleźć się w zasięgu sygnału komórkowego. Wskazano, że takie zachowanie nie stanowi odosobnionego przypadku i że wśród załogi brakowało świadomości bezpieczeństwa.
W ramach śledztwa wykazano też, że tuż przed incydentem kapitan wypił dwie szklanki whisky podczas przyjęcia urodzinowego na statku. Ponadto, transkrypcja audio (VDR) zawierała zaniepokojenie kapitana związane z jego działaniami i potencjalną utratą stanowiska.
Jasnowidz?
Źródło: Guardian News @YouTube