Koniec 3G w Orange – szczegóły
Orange rozpocznie wyłączanie sieci 3G we wrześniu bieżącego roku, rozpoczynając od wyłączenia nadajników w okolicach Piły i Sieradza. W pierwszym etapie wyłączenia obejmą oprócz powiatów pilskiego i wałeckiego także powiaty sieradzki, zduńskowolski, łaski, poddębicki, czarnkowsko-trzcianecki, chodzieski, obornicki i wągrowiecki.
Kolejny etap prac przewidziany jest na 2024 rok. Operator planuje, że wygaszanie 3G w całym kraju potrwa do końca 2025 roku.
Sieć 3G zastąpi nowszy standard 4G/LTE. Tam, gdzie wyłączane będzie 3G, oprócz sieci 4G, która dzięki refarmingowi pasm pozyskanych z wygaszanej sieci będzie stopniowo ulepszane, dostępne będą usługi 2G oraz 5G od Orange. Oczywiście zasięg 5G jest ciągle rozszerzany i wciąż nie jest tak dobry jak sieci 3G i 4G.
Jak sprawdzić czy karta SIM i telefon korzystają z 4G?
Aby to sprawdzić, klienci Orange i korzystający z nju mobile mogą wysłać bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233. Usługa jest dostępna dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm, korzystających z ofert abonamentowych i prepaid. Klienci korporacyjni stosowne zapytanie powinni złożyć do swojego opiekuna klienta biznesowego.
Użytkownicy Orange Flex sprawdzą swoją kartę i telefon z poziomu aplikacji czatu. Nową kartę można zamówić w aplikacji w zakładce „karty SIM”. Kurier dostarczy nową kartę nieodpłatnie.
W zasadzie wszystkie nowoczesne smartfony dostępne w sklepach wspierają 4G, a niektóre nawet 5G. | Źródło: Orange
Starsze karty SIM można bezpłatnie wymienić w każdym salonie Orange Polska. Użytkownicy nju mobile mogą bezpłatnie wymienić kartę SIM przez formularz po zalogowaniu się na swoje konto lub przez infolinię (*610).
Orange udostępniło specjalną stronę internetową, na której każdy może sprawdzić, czy jego smartfon obsługuje VoLTE w Orange Polska.
Jak sprawdzić, czy telefon wspiera 4G/LTE?
Można wpisać nazwę modelu telefonu w Google i sprawdzić w którejś z popularnych baz (np. MGSM), czy pasmo 4G jest wspierane. Alternatywnie powinno się zweryfikować, czy podczas przebywania w kilku różnych lokalizacjach na ekranie urządzenia pojawi się ikona zasięgu 4G/LTE. Trzeba pamiętać o tym, że oznaczenie 2G/3G może być związane z brakiem zasięgu nowszego standardu w danej lokalizacji.
Sieć 2G nie przestanie działać
Sieć 2G w Polsce będzie funkcjonowała przez co najmniej przez kilka kolejnych lat. W dalszym ciągu standard ten stosuje się w sytuacjach zapotrzebowania na transmisję danych w niewielkich pakietach i niskie zużycie energii. 2G działa m.in. na bramkach autostradowych, czy też terminalach płatniczych.
Źródło: Orange