Na polskich serwisach ogłoszeniowych roi się od ofert dotyczących tajemniczych palet z Amazona. Kupowanie palet ze zwrotami z Amazon reklamowane jest jako swojego rodzaju loteria lub ciekawa metoda na… zarobek. Sprzedawcy kuszą konsumentów możliwością kupienia w niższej cenie paczki losowych towarów o wartości wyższej niż kwota zakupu palety. Czy faktycznie warto się interesować tego typu ofertami? Skąd w ogóle sprzedawcy inni niż Amazon mają takie towary?
Skąd się biorą palety Amazon?
W sieci widnieje cała masa ofert dotyczących palet ze zwrotami z Amazon. Pogrupowane są w kategorie: zabawki, elektronika, AGD, części samochodowe. Można je spotkać na Allegro, OLX, ale nawet w sklepach internetowych tworzonych specjalnie pod ich sprzedaż. Ceny wahają się od 100 złotych za mały BOX, do nawet kilku tysięcy złotych za paletę. Skąd biorą się takie towary?
Jak tłumaczy Amazon, zwrócone przedmioty przechodzą proces kontroli. Wiele wystawianych jest ponownie na sprzedaż jako towar nowy. Te, które nie spełniają wymogów takiej kwalifikacji są sprzedawane jako używane, zwracane dostawcy lub przekazywane organizacjom charytatywnym na terenie Europy. Istnieje też inna opcja, o czym informują przedstawiciele Amazon w komentarzu dla Eska.pl:
W sytuacji, gdy nie ma innej możliwości (np. ze względów prawnych, higienicznych lub z powodu uszkodzenia czy braku opcji recyklingu), zwrócone produkty przetwarzane są we współpracy z profesjonalnymi firmami w celu energetycznego odzysku odpadów. Opcja ta pozostaje jednak ostatecznym rozwiązaniem – zarówno pod względem środowiskowym, jak i ekonomicznym.
Palety wystawiane na sprzedaż w sieci przez podmioty trzecie pochodzą czasem nie tylko ze zwrotów konsumenckich, ale też zajęć komorniczych, likwidacji firm lub różnego rodzaju nadwyżek. Co ciekawe, nawet na oficjalnej stronie Amazon można znaleźć palety zwrotne z elektroniką użytkową lub pojedyncze przedmioty ze zwrotów.
Palety ze zwrotami z Amazon – czy warto?
W telegraficznym skrócie: nie łudźcie się, że zrobicie biznes na kupowaniu sprzętu z palet. W większości przypadków i wbrew zapewnieniom kupujących znajdują się na nich towary o wartości równej lub niższej cenie sprzedaży. Są to towary przebrane i w wielu przypadkach niepełnowartościowe. Oprócz produktów praktycznych są tam też liczne niezbyt praktyczne towary, co potwierdza multum filmów na YouTube, poświęconym kupowaniu palet. Trafiają się oczywiście „perełki”, ale szansa na trafienie ich jest niewielka, a chęć zarobkowania na paletach można porównać do hazardu.
Palety ze zwrotami z Amazon warto traktować jako formę loterii i dość kosztownej zabawy. Jak mystery box z gier w wersji offline.
Nieodebrane paczki z Amazon – o co chodzi?
W Internecie napotkać można również na oferty dotyczące „nieodebranych paczek” z Amazon, AliExpress, Wish i od innych sprzedawców. Ich sprzedaż ma działać na podobnej zasadzie, choć w tym przypadku nierzadko trudno jednoznacznie stwierdzić, z czym mamy do czynienia. W tym przypadku zalecamy daleko idącą ostrożność. Nie są to zapewne nieodebrane paczki, bo te w lwiej części przypadków wracają do nadawcy. Tych niezwróconych Poczta Polska ani żaden inny przewoźnik nie przekaże w niepowołane ręce. Prawdopodobnie bywa tak, że to sami sprzedawcy pakują do paczek towar o niższej niż cena sprzedaży wartości lub niepełnowartościowy i sprzedają go w zawyżonej cenie.
Źródło: mat. własny, Eska.pl