Piracki rajd hulajnogą elektryczną przez Wrocław. Jechał odebrać dziecko z przedszkola

Maksym SłomskiSkomentuj
Piracki rajd hulajnogą elektryczną przez Wrocław. Jechał odebrać dziecko z przedszkola
Wielu użytkowników hulajnóg elektrycznych zapomina o określonych prawem limitach prędkości. Nowe przepisy obowiązujące od 20 maja 2021 roku są jednoznaczne: osoba poruszająca się takim pojazdem nie może jechać szybciej niż 20 km/h. Odważnych i nierozsądnych jednak nie brakuje, w Polsce sypią się mandaty za przekroczenie prędkości na hulajnogach elektrycznych, a rekordzista przekroczył na hulajnodze dopuszczalną prędkość o 50 km/h. Teraz policjanci z wrocławskiej grupy SPEED donoszą o zatrzymaniu 45-latka, który ponad dwukrotnie przekroczył dopuszczalną prędkość.

Nie przegap: 70 km/h dwupasmówką na monocyklu. Wyprzedził ciężarówkę – ten film podbija sieć

Chciał odebrać dziecko z przedszkola hulajnogą elektryczną

Policjanci z wrocławskiej grupy Speed zmierzyli prędkość mężczyzny poruszającego się jezdnią na hulajnodze elektrycznej. Fotoradar wskazał 54 km/h, co zmusiło funkcjonariuszy do dokonania zatrzymania. Mężczyzna tłumaczył się policjantom z nieoznakowanego radiowozu tym, że spieszył się odebrać dziecko z przedszkola.

Kierujący hulajnogą nie tylko przekroczył prędkość, ale też nie skorzystał z chodnika, z którego w myśl przepisów w określonych prawem sytuacjach korzystać powinien. Gdyby zabrał pasażera na hulajnogę… dostałby kolejny mandat. Na hulajnodze elektrycznej nie mogą się poruszać bowiem dwie osoby.



Dopuszczalna prędkość hulajnóg elektrycznych to wedle art. 20 ust. 6 pkt. 4 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym 20 km/h. W związku ze złamaniem tych przepisów mężczyzna zapłacił 800 złotych. Dodatkowo dopłacił 100 złotych za niezastosowanie się do nakazu jazdy chodnikiem.

Kary są jak widzicie surowe, więc uważajcie. Na wszelki wypadek przypominam najważniejsze przepisy, dotyczące hulajnóg elektrycznych.

Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych w Polsce

Na obecnym gruncie prawnym w Polsce osoby powyżej 18. roku życia mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych bez uprawnień. Osoby w wieku 10-18 lat muszę dysponować kartą rowerową lub prawem jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10. roku życia nie mogą poruszać się po drogach. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie dziecko do 10. roku życia może poruszać się na hulajnodze elektrycznej pod opieką osoby dorosłej.

Gdzie można jeździć na hulajnodze elektrycznej?

  • na drodze dla rowerów
  • na pasie ruchu dla rowerów

w przypadku braku powyższych:

  • jezdnią – obowiązkowo, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów
  • chodnikiem lub drogą dla pieszych – jest to dozwolone, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością 30 km/h oraz brakuje drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów

hulajnoga elektryczna
Źródło: Canva Pro

Na chodniku oraz drodze dla pieszych zaistnieje obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudniania jego ruchu.

Nie przegap: Mandaty za jazdę hulajnogą elektryczną. Co można, a czego nie?

Dopuszczalna prędkość hulajnogi elektrycznej wynosi co do zasady 20 km/h. Na chodniku i drodze dla pieszych musi być to prędkość „zbliżona do prędkości pieszego”, czyli ok. 4-5 km/h.

Źródło: KMP Wrocław

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.