Przez ostatnie lata tylko sieć T-Mobile miała na polskim rynku ofertę z nielimitowanym domowym Internetem komórkowym, choć z pewną przerwą czasowym i wycofaniem tego pakietu. Jednak w tym tygodniu do bezpośredniej rywalizacji w tym segmencie rynku weszła też sieć Play z Net Box Unlimited i Net Box Unlimited 5G.
Net Box Unlimited i Net Box Unlimited 5G, czyli szybki Internet 4G i 5G w Play bez żadnych limitów
W obu przypadkach operator nie ma limitów ani w kwestii maksymalnej prędkości (nie licząc tych technicznych w kwestii działania sieci), ani w możliwych do pobrania pakietów danych. Jedynymi różnicami dla ofert Play Net Box Unlimited i Play Net Box Unlimited 5G są możliwość korzystania także z sieci typu 5G w przypadku droższego pakietu i inny sprzęt, który otrzymujemy do użyczenia w czasie trwania abonamentu. Ceny kształtują się odpowiednio jako 120 złotych i 150 złotych na miesiąc przez dwa lata (uwzględniając już standardowy rabaty 10 zł za e-fakturę, terminowe płatności i zgody marketingowe). Jeśli ma się już inny abonament w Play, to finalnie rachunki można obciąć do 110 złotych lub 140 złotych.
Wyższa edycja 5G ma zestaw Nokia FastMile 5G Receiver + Beacon 2. Składa się na niego kierunkowa antena (najlepiej do umieszczenia na zewnątrz budynku, jest odporna na czynniki atmosferyczne) i dwupasmowy router w standardzie WiFi 6 ax (dokładnie AX1800). Za to przy wariancie oferty bez 5G, otrzymujemy zestaw z routerem ZTE MF-258K kat. 15 także z zewnętrzną anteną kierunkową możliwą do zamontowania na zewnątrz budynku. W tym wypadku mamy oczywiście tylko obsługę maksymalnie do 4G (także LTE Advanved z agregacją pasm), a dwupasmowy router ma starszy standard WiFi 5 ac.
Pobieraj tak szybko jak to tylko możliwe przez cały czas, ale pamiętaj, że sieć komórkowa działa różnie
Naturalnie należy pamiętać o tym, że realne transfery mogą kształtować się bardzo różnie, w końcu to łącznie internetowe w technologii sieci komórkowej, a nie przewodowe. Wszystko zależy od odległości od masztu sieci Play, przeszkód na drodze i pogody, aktualnego obłożenia pasma nadajnika przez klientów. Najlepiej przetestować najpierw parametry telefonem komórkowym mając sieć Play (nawet poprosić kogoś znajomego lub z rodziny, jeśli sami mamy komórkę u innego operatora), choć w praktyce router może mieć znacznie lepsze wyniki z racji mocniejszej anteny kierunkowej.
Na koniec warto przybliżyć też kwestię zapisów w umowie po czasie pierwszych 24 miesięcy, kiedy oferta może przejść w status abonamentu na czas nieokreślony. Jeżeli tak się stanie, to z automatu przeistacza się w wariant o pakiecie 1000 GB na miesiąc, po którego przekroczeniu mamy transfer do 1 Mb/s. Jednak wystarczy po prostu przedłużyć ofertę na nowych warunkach, ewentualnie zupełnie zrezygnować z usługi. Ciężko być pewnym tego, co będzie za dwa lata, ale prawdopodobnie Play wciąż będzie miał abonamenty bez limitu, które będziemy mogli wtedy wybrać, aby nie tracić nielimitowanego pakietu danych.
Źródło i foto: Play / własne