Kluczowymi czynnikami decydującymi o jakości Internetu są technologia dostępowa, router kliencki i obsługiwane przez niego Wi-Fi. Najnowsza analiza polskich sieci Wi-Fi na łączach światłowodowych wykonana przez SpeedTest.pl wskazuje, ze najbardziej popularnym standardem jest Wi-Fi 4 ze średnią prędkością zaledwie 75 Mb/s.
Naturalnym jest, że dopiero Wi-Fi 5 daje naprawdę skokowy przyrost prędkości (275 Mb/s), a jeszcze bardziej imponujące wyniki daje Wi-Fi 6 z ponad 500 Mb/s.
Analiza pod kątem standardu Wi-Fi dowodzi, że w polskich sieciach FTTH połowa użytkowników korzysta ze starszych technologii połączenia, a wzrost udziału Wi-Fi 6 w ciągu roku z 1 do 4% nie wskazuje na szybką poprawę tej sytuacji. Za gros tego przyrostu odpowiada zresztą jeden operator – Orange. -podaje SpeedTest.pl.
Kolejne dane dotyczą częstotliwości. Okazuje się, że aż 38% testów Wi-Fi w sieciach FTTH było realizowanych w paśmie 2,4 GHz ze średnią prędkością zaledwie 41 Mb/s. Niestety, ale 2 na 5 testów w najlepszych jakościowo sieciach w Polsce kończy się wynikiem sporo niższym niż jest potencjalnie możliwy do osiągnięcia.
Twórcy raportu zwracają uwagę, że od lat obserwują pewną niekonsekwencję działania – w znacznej części operatorzy dbają głównie o sieć dostępową, oszczędzając na sprzęcie abonenckim, co przy dość szybko zmieniających się standardach Wi-Fi ma kluczowe znaczenie dla odczuwanej przez użytkowników jakości.
Równie istotnym czynnikiem wpływającym na osiągane szybkości/zasięg jest rozkład siły sygnału Wi-Fi w domu/mieszkaniu klienta, ale poprawa tego zagadnienia jest jeszcze bardziej zaniedbana. Tu z pomocą przychodzą rozwiązania typu MESH.
Jeżeli zatem wciąż w domu masz stary router bez wsparcie dla minimum Wi-Fi 5, warto rozważyć wymianę sprzętu. Skok prędkości i jakości Internetu może być naprawdę zauważalny.
Źródło: SpeedTest.pl