Politechnika Poznańska połączyła siły z Fibaro i otworzyła kierunek Smart Home

Anna BorzęckaSkomentuj
Politechnika Poznańska połączyła siły z Fibaro i otworzyła kierunek Smart Home

Jesteś osobą, która interesuje się nowymi technologiami, ale chcesz stać się ekspertem w tej dziedzinie i poszerzyć swoje możliwości na rynku pracy? Mamy zatem dla Ciebie świetne wieści. Politechnika Poznańska we współpracy z Fibaro uruchamia studia podyplomowe Smart Home, które pozwolą Ci zagłębić się w temacie automatyki domowej.

Smart Home – nowy kierunek na Politechnice Poznańskiej

Kierunek Smart Home będzie miał na celu dostarczenie studentom szerokiej wiedzy oraz praktycznych umiejętności niezbędnych do projektowania i zarządzania zaawansowanymi technologiami automatyki domowej. Studenci tego kierunku mają uczyć się analizowania i projektowania inteligentnych systemów zarządzania budynkami, które mają zwiększać komfort, bezpieczeństwo i efektywność energetyczną.

Program studiów oczywiście już został przygotowany. Obejmuje on naukę zaawansowanych protokołów komunikacyjnych, programowania urządzeń IoT oraz zintegrowanych systemów zarządzania domem. Ba, w trakcie studiów studenci mają wykorzystywać nawet elementy sztucznej inteligencji i analizy danych do tworzenia rozwiązań przewidujących potrzeby użytkowników i automatycznie dostosowujące środowisko domowe. Współpraca z Fibaro ma zapewnić studentom dostęp do najnowszych technologii i realnych projektów, przekładając się zwiększoną praktyczną wartość tego kierunku.

Każdy student kierunku Smart Home ma otrzymać centralę FIBARO Home Center 3 Lite, na której będzie mógł samodzielnie ćwiczyć programowanie systemu. Absolwenci otrzymają zaś certyfikat instalatora FIBARO oraz certyfikat ukończenia kursu AutoCAD wydany przez AutoDESK. Partnerami kierunku Smart Home są również firmy Montersi.pl oraz CAD-Project.

Dla kogo takie studia?

Politechnika Poznańska informuje, iż na kierunek Smart Home będą przyjmowani kandydaci, którzy ukończyli co najmniej studia pierwszego stopnia. Ponadto preferowanymi kandydatami są osoby po studiach z dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych – takich jak elektrotechnika, energetyka, elektroenergetyka, automatyka i robotyka, elektromobilność, edukacja techniczno-informatyczna, elektronika i telekomunikacja, budownictwo, inżynieria środowiska, inżynieria bezpieczeństwa, informatyka, mechatronika, sztuczna inteligencja, teleinformatyka, zielona energia, architektura, fizyka, fizyka techniczna, chemia, inżynieria materiałowa, inżynieria chemiczna, technologia chemiczna, mechanika, mechanika i budowa maszyn, budowa i eksploatacja maszyn, materiałoznawstwo, zarządzanie, zarządzanie produkcją, logistyka.

Dopuszczalni będą jednak również kandydaci po wybranych kierunkach z dziedzin nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk społecznych, ale w ich przypadku mile widziane jest doświadczenie w zatrudnieniu w spółkach i firmach z branży elektroenergetycznej, elektrotechnicznej informatycznej i telekomunikacyjnej.

Rekrutacja – najważniejsze informacje

Warto dodać, że termin składania dokumentów na studia Smart Home kończy się 30 września bieżącego roku, natomiast rok akademicki startuje rzecz jasna już 1 października. Studia na tym kierunku będą trwać dokładnie dwa semestry, składające się na około 10 zjazdów w semestrze (2-3 zjazdy w miesiącu, w piątki i soboty), przy czym zjazdy piątkowe mają być zajęciami online, a zjazdy sobotnie zajęciami stacjonarnymi. Koszt studiów na kierunku Smart Home to dokładnie 8000 złotych.

Źródło: mat. prasowe

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.