przez firmę Symantec. Polska zajęła 6. miejsce w światowym rankingu ilości udostępnianych plików (5% wszystkich udostępnień), wyprzedzając takie kraje, jak: Francja, Szwecja, Holandia i Australia. Przed Polską znalazły się: USA (19%), Wielka Brytania (7%), Kanada (6%), Hiszpania (5%) oraz Brazylia (5%).
„Nasz raport wskazuje, że wysoki poziom piractwa w sieci może być zależny nie tylko od dochodów użytkowników, ale przede wszystkim od szybkości Internetu i liczby użytkowników do niego podłączonych” – powiedział Piotr Chrobot, Country Manager w firmie Symantec Polska – „Zaskakujące może się wydawać odległe miejsce Chin, które posiadają jedną z największych liczb internautów z szerokopasmowym dostępem, a zajęły dopiero 34 pozycję. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że w wielu krajach wciąż większą popularnością cieszą się pirackie programy sprzedawane na fizycznych nośnikach CD/DVD. W Polsce internauci najwidoczniej wolą korzystać ze stale rosnącej przepustowości łącz do ściągania aplikacji na własny komputer”.
Źródło: Raport na temat gospodarki czarnorynkowej, Symantec
Najczęściej udostępnianą aplikacją są gry na komputery PC, które stanowią aż 49% wszystkich nielegalnych programów w sieci BitTorrent. Gdyby oszacować wartość wszystkich nielegalnych gier w tej sieci P2P w okresie trzech miesięcy, to wyniosłaby ona ponad 8 milionów dolarów. Duży wkład w upowszechnianiu pirackich gier mają także Polscy użytkownicy. Aż 8% wszystkich udostępnianych plików z grami PC pochodzi z Polski, co daje nam drugie miejsce na świecie! Na pierwszym miejscu znalazły się Stany (14%), na trzecim Brazylia (7%).
Sieci P2P zostały zaprojektowane z myślą o szybkiej wymianie legalnych plików między użytkownikami. Firma Symantec obserwowała sieć BitTorrent oraz transfer pirackimi plikami w okresie trzech miesięcy – od lipca do września 2008 roku.
Źródło: Symantec