Z Wikipedii korzysta praktycznie każdy internauta, na artykuły tego serwisu tworzonego przez społeczność można trafić wpisując praktycznie każde hasło w wyszukiwarce.
Dziś w ramach protestu strony polskiej Wikipedii zostały zablokowane. Zamiast dostępu do zasobów, użytkownicy odwiedzający stronę otrzymują komunikat o proteście i stanowisku w sprawie dyrektywy o prawach autorskich.
Swoim działaniem wikipedyści chcą zwrócić uwagę na głosowaniem, które odbędzie się 5 lipca. Posłowie do Parlamentu Europejskiego zagłosują nad nową dyrektywą o prawach autorskich i pokrewnych. Wikipedia informuje, że proponowane zmiany zagrażają otwartemu Internetowi. Poniżej pełna treść komunikatu, a więcej o stanowisku Fundacji Wikimedia przeczytacie pod tym adresem: Jak proponowane zmiany unijnego prawa autorskiego zaszkodzą Sieci i Wikipedii
Droga Czytelniczko, drogi Czytelniku,
5 lipca 2018 Parlament Europejski zdecyduje w głosowaniu, czy propozycję dyrektywy dotyczącej praw autorskich wystarczy procedować przez odpowiednią komisję, czy należy ją przegłosować plenarnie. Jeżeli nastąpi to pierwsze, a proponowana dyrektywa zostanie przyjęta w brzmieniu zaakceptowanym przez komisję JURI, otwartość Internetu będzie poważnie zagrożona.
Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe. Wikipedia także będzie zagrożona.
Przeciw propozycji już zdecydowanie sprzeciwiło się ponad 70 programistów, w tym także twórca sieci, Tim Berners-Lee, 169 naukowców i badaczy, 145 organizacji zajmujących się prawami człowieka, wolnością słowa, badaniami naukowymi, a także branża technologiczna, Wikimedia Foundation, organizacja non-profit, która opiekuje się, między innymi, tą darmową encyklopedią.
Z tych powodów społeczność polskojęzycznej Wikipedii zdecydowała się na zaciemnienie wszystkich swoich stron. Chcemy nadal oferować darmową, otwartą, społecznościową encyklopedię opartą na weryfikowalnych źródłach. Wzywamy wszystkich członków i członkinie Parlamentu Europejskiego, aby głosowali przeciwko zawężeniu procedowania dyrektywy do dedykowanej komisji, aby w trakcie dyskusji plenarnej wrócono do rozmów i rozważono liczne propozycje zmian, pochodzących między innymi od organizacji ruchu Wikimedia, aby usunięto artykuły 11 i 13, jak i aby poszerzono wolność panoramy na całą Unię Europejską i poddano domenę publiczną większej ochronie.
https://meta.wikimedia.org/wiki/SaveYourInternet
Społeczność Wikipedii
Polska Wikipedia będzie wyłączona do jutra (05-07-2018 r.), do godziny 15:00. Jeżeli koniecznie musisz skorzystać z jej zasobów możesz to zrobić przez aplikację mobilną, tam treści nie są blokowane.