Powstała firma, która zrobi wszystko, aby AI nigdy nie zagroziła ludzkości

Aleksander PiskorzSkomentuj
Powstała firma, która zrobi wszystko, aby AI nigdy nie zagroziła ludzkości

Ilya Sutskever, jeden z kluczowych współzałożycieli OpenAI, ogłosił powstanie swojej nowej firmy – Safe Superintelligence Inc. Informacja ta pojawiła się zaledwie miesiąc po tym, jak Sutskever opuścił szeregi OpenAI, gdzie pełnił rolę głównego naukowca. Jaki jest główny cel tego przedsiębiorstwa?

Nowa firma Sutskevera stawia sobie za cel stworzenie bezpiecznej i potężnej sztucznej inteligencji. I to wszystko ze szczególnym naciskiem na kwestie bezpieczeństwa. Jak możemy przeczytać na stronie internetowej SSI (swoją drogą, wygląda pięknie, prawda?) – „Budowanie bezpiecznej superinteligencji, to najważniejsze wyzwanie techniczne naszych czasów”. 

SSI od samego początku zamierza podchodzić do kwestii bezpieczeństwa i możliwości AI w sposób zintegrowany. Naukowcy przekazali, że traktują tę technologię pod kątem problemów technicznych – które mogą zostać rozwiązane za pomocą przełomowych osiągnięć inżynieryjnych. Firma planuje rozwijać możliwości swojej sztucznej inteligencji tak szybko, jak to możliwe, jednocześnie dbając o to, by kwestie bezpieczeństwa zawsze były na pierwszym miejscu.

To dość niespodziewany obrót spraw

Decyzja Sutskevera o założeniu własnej firmy jest ściśle powiązana z jego odejściem z OpenAI. W listopadzie ubiegłego roku Sutskever próbował bezpośrednio usunąć Sama Altmana ze stanowiska CEO OpenAI. Doprowadziło to do powstania do znaczących konfliktów wewnętrznych w firmie. Po tym burzliwym okresie, Ilya wyraził żal z powodu swojego zaangażowania w te wydarzenia, podkreślając swoje oddanie misji, którą wspólnie z Altmanem budowali w OpenAI. Te przykre doświadczenia najpewniej ukształtowały jego podejście, które chce promować w ramach SSI. Chodzi tu oczywiście o utrzymanie stabilnej i skoncentrowanej ścieżki w kierunku bezpiecznego rozwoju AI.

Kto stoi za SSI?

Sutskever założył SSI wspólnie z Danielem Grossem, byłym szefem ds. AI w Apple, oraz Danielem Levy, byłym inżynierem OpenAI. Firma ma biura w Palo Alto w Kalifornii oraz w Tel Awiwie w Izraelu. Zaczęła również aktywnie rekrutować utalentowanych specjalistów do swojego zespołu. SSI nie ujawniło jednak żadnych szczegółów dotyczących swoich inwestorów. Patrząc jednak na wspomnianą notatkę na stronie głównej przedsiębiorstwa widać, że firma pozyskała już fundusze na realizację swoich ambitnych planów.

Współzałożyciel OpenAI nie sprecyzował dokładnie, jakie podejście SSI zamierza przyjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich modeli AI. Jasne jest, że firma będzie się koncentrować tylko i wyłącznie na dążeniu do stworzenia bezpiecznej superinteligencji. W przeciwieństwie do OpenAI, które ewoluowało od organizacji non-profit do firmy nastawionej na zysk ze względu na wysokie koszty rozwoju AI, SSI od samego początku ma działać jako firma for-profit.

Czy to zmieni się w przyszłości? Zobaczymy. Na razie nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać czy konkurencja w ogóle odniesie się do nowych planów Sutskevera. 

W świecie sztucznej inteligencji uchodzi on bowiem za pewnego rodzaju guru i “gwiazdę”. 

fot. Unsplash.com

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.