Zapewne większość z Was kojarzy firmę Corning. Jest to bowiem firma, która zajmuje się produkcją między innymi szkieł hartowanych dedykowanych smartfonom, tabletom i innym urządzeniom – szkieł znanych jako Gorilla Glass. Ba, można śmiało stwierdzić, że swojej branży ma ona pozycję dominującą. Mało który producent elektroniki sięga po szkła hartowane innych producentów. Tą kwestią zaczyna interesować się Komisja Europejska.
Corning kontra Komisja Europejska
Komisja Europejska obawia się, że Corning nadużywa swojej dominującej pozycji na rynku i wykorzystuje ją, by ograniczać konkurencję ze strony innych producentów szkieł hartowanych dla smartfonów, tabletów i smartwatchy. Dokładniej mówiąc, martwią ją trzy rzeczy.
Po pierwsze Komisja zauważa, że Corning wymaga, by producenci elektroniki wykupywali cały lub prawie cały potrzebny im nakład szkieł hartowanych właśnie od niego. W takim wypadku czekają ich specjalne rabaty. Po drugie, Corning oczekuje, że będzie przez tych producentów informowany o ofertach składanych im przez konkurencję, jeśli te oferty będą lepsze – rzecz jasna aby mógł na nie odpowiedzieć.
Po trzecie Komisja Europejska sugeruje, że Corning posiada antykonkurencyjne układy z firmami, które zamieniają przygotowywane przez niego tafle szkła hartowanego w mniejsze fragmenty wykorzystywane do ochrony urządzeń mobilnych.
„Komisja obawia się, że umowy zawarte przez Corning z producentami OEM i firmami wykończeniowymi mogły wykluczyć konkurencyjnych producentów szkła z dużych segmentów rynku, ograniczając tym samym wybór, jaki posiadają klienci, przyczyniając się do wzrostu cen i tłumiąc innowacyjność ze szkodą dla konsumentów na całym świcie.”
Co teraz?
Komisja Europejska otworzyła formalne dochodzenie, w ramach którego oceni, czy Corning faktycznie naruszył unijne regulacje odnoszące się do konkurencji. Nie wiadomo, ile czasu takie dochodzenie może potrwać.
Co stanie się, jeśli Komisja Europejska wyda wyrok nieprzychylny producentowi szkła hartowanego? Zapewne Corning będzie musiał zapłacić karę, ale jest też bardzo prawdopodobne to, że otrzyma okazję do udzielenia odpowiedzi na obawy Komisji i wprowadzenia w swojej działalności potrzebnych zmian.
„Corning zobowiązał się i nadal będzie zobowiązywać się do przestrzegania wszystkich obowiązujących zasad i przepisów w miejscach, w których prowadzi działalność.”, powiedziała rzeczniczka Corning, Meredith Hoing, w oświadczeniu. „ W ramach tego zobowiązania współpracujemy z lokalnymi organami regulacyjnymi, aby zachować otwartą dyskusję i współpracę.”
Warto wspomnieć, że Corning to firma amerykańska. Prowadzi ona jednak działalność w wielu krajach na całym świecie.
Źródło: Komisja Europejska, fot. tyt. Canva