Symulator asteroidy jest dostępny zupełnie za darmo
Czy kiedykolwiek chciałeś sprawdzić, co by się stało, gdyby jedna z milionów asteroid krążących na terenie naszego układu słonecznego spadła na Ziemię i jakimś dziwnym trafem wylądowała zaraz obok domu Twojego znienawidzonego sąsiada? A może po prostu interesujesz się tymi pobliskimi skałami kosmicznymi, o których słychać zazwyczaj w momencie, gdy jakaś „niemalże wleciała na ziemską orbitę”?
No coż, właśnie dla takich ludzi powstała strona Asteroid Launcher będąca symulatorem dokładnie tego, co zawiera się w jej tytule. Mamy do czynienia z naprawdę fajnym narzędziem, dzięki któremu można wybrać dowolne miejsce na Ziemi i zrzucić na nie asteroidy o różnych rozmiarach, odmianach czy prędkościach. Następnie można podziwiać specjalnie przygotowaną animację oraz czytać statystyki odnośnie do m.in. potencjalnej liczby zgonów czy zasięgu zniszczeń.
Źródło: wł.
Dobra, no to się zabawmy. Jako mieszkaniec Torunia nie do końca mi po drodze z niewielkim miastem położonym kilkadziesiąt kilometrów od mojego domu. Tak, mówię oczywiście o Bydgoszczy. Załóżmy więc, że jakimś dziwnym trafem żelazna asteroida o średnicy 1200 metrów uderza w to miejsce z prędkością 80 km/s pod kątem 45 stopni. Jaki byłby tego skutek?
Źródło: wł.
Jak możecie zobaczyć na powyższym zrzucie ekranu, około 381 tys. osób wyparowałoby z powierzchni planety, a powstały w wyniku uderzenia krater byłby głęboki na 921 metrów. Widnieją także ciekawostki pokroju np. wygenerowania większej ilości energii niż ostatnia erupcja Yellowstone czy częstotliwość występowania tego typu zjawisk naprawdę.
Co ciekawe, oprócz opcji wypuszczenia kolejnej asteroidy strona oferuje możliwość sprawdzenia, co by się stało, gdyby we wcześniej wyznaczonym miejscu doszło do innych ekstremalnych zjawisk. Taka kula ognia zabijałby chociażby 28 milionów osób, fala uderzeniowa 3,8 miliona osób, natomiast wiatr o prędkości 6 km/s zabiłby niemalże 20 milionów ludzi.
Źródło: wł.
Źródło: wł.
Z narzędzia korzysta się naprawdę przyjemnie i jest ono dostępne zupełnie za darmo. Warto więc poświęcić mu chwilę.
Źródło: Asteroid Launcher