Akt o usługach cyfrowych
Komisja Europejska opublikowała listę, na której znajduje się 17 dużych platform internetowych oraz dwie duże wyszukiwarki internetowe. Są nimi:
- AliExpress
- Amazon Store
- Apple App Store
- Booking.com
- Google Play
- Mapy Google
- Zakupy Google
- Snapchat
- TikTok
- Wikipedia
- YouTube
- Zalando
- Wyszukiwarka Bing
- Wyszukiwarka Google
Właściciele powyższych serwisów i usług będą musieli dostosować się do nowych wymogów dotyczących szybkiego moderowania treści, zgodnie z aktem o usługach cyfrowych. Ten wszedł w życie na terenie Unii Europejskiej w listopadzie 2022 roku. Na jego mocy internauci muszą mieć możliwość łatwego zgłaszania nielegalnych treści, a platformy powinny zajmować się takimi zgłoszeniami z należytą starannością.
„Nasze przepisy mają zapewnić, aby technologia służyła ludziom i społeczeństwu, w którym żyjemy, a nie odwrotnie. Akt prawny o usługach cyfrowych zapewni znaczącą przejrzystość i rozliczalność platform i wyszukiwarek oraz zapewni konsumentom większą kontrolę nad ich życiem w Internecie. Dzisiejsze wyznaczenia są ogromnym krokiem w kierunku osiągnięcia tego celu” – powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw Europy na miarę ery cyfrowej.
W opublikowanym komunikacie KE przypomina również, że wymagania te zakładają m.in., że reklamy nie będą wyświetlane na podstawie wrażliwych danych użytkownika (takich jak pochodzenie etniczne, poglądy polityczne lub orientacja seksualna); platformy będą musiały przeprojektować swoje systemy, aby zapewnić wysoki poziom prywatności, ochrony i bezpieczeństwa osób małoletnich; reklama ukierunkowana i oparta na profilowaniu dzieci nie będzie już dozwolona; platformy i wyszukiwarki muszą przeciwdziałać ryzyku związanemu z rozpowszechnianiem nielegalnych treści w Internecie oraz negatywnym skutkom dla wolności wypowiedzi i informacji; platformy muszą analizować konkretne zagrożenia i wprowadzać środki ograniczające ryzyko – na przykład w odniesieniu do rozprzestrzeniania dezinformacji i nieautentycznego korzystania z usługi.
„Platformy będą musiały identyfikować, analizować i ograniczać wiele rodzajów ryzyka systemowego, począwszy od ryzyka szerzenia nielegalnych treści i dezinformacji za pośrednictwem swoich usług, a skończywszy na oddziaływaniu na wolność wypowiedzi czy wolność mediów. Podobnie oceniane i ograniczane będą zagrożenia internetowe związane z przemocą na tle płciowym oraz ochroną małoletnich i ich zdrowia psychicznego. Plany ograniczania ryzyka wytypowanych platform i wyszukiwarek będą podlegać niezależnemu audytowi i nadzorowi ze strony Komisji” – czytamy w komunikacie prasowym.
Pełny komunikat w tej sprawie znajduje się tutaj i jest dostępny w języku polskim.
Źródło: Europa.eu