Sejm przyjął ustawę o e-doręczeniach. Mail zrównany z listem poleconym

Maksym SłomskiSkomentuj
Sejm przyjął ustawę o e-doręczeniach. Mail zrównany z listem poleconym
{reklama-artykul}W środę, 7 października, Sejm większością głosów przegłosował ustawę o e-doręczeniach, której projekt przyjęto jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. Według Ministerstwa Cyfryzacji głównym celem wdrażanych zmian jest prawo obywateli do prostej i przejrzystej komunikacji elektronicznej z organami państwa. Za przyjęciem ustawy wraz z poprawkami głosowało 442 posłów, 4 było przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Czym są e-doręczenia?

E-doręczenie to nowa, alternatywna forma kontaktu z urzędami przez Internet, której status prawny zrównany ma zostać z wysłaniem listu poleconego z potwierdzeniem odbioru lub doręczeniem osobistym. Usługa doręczenia elektronicznego z założenia będzie darmowa, a korzystanie z niej – dobrowolne. Wyznaczonym operatorem aż do końca 2025 roku została Poczta Polska.

Istnieją dwa kolosalne atuty e-doręczeń. Przede wszystkim, dają one możliwość prowadzenia korespondencji z dowolnego miejsca na świecie, bez informowania odpowiednich organów o zmianie miejsca pobytu. Poza tym, nowość pozwala skrócić czas doręczeń do minimum – o ile oczywiście Poczta Polska stanie na wysokości zadania.

logo poczta polska

Poczta Polska przez kilka lat będzie operatorem e-doręczeń. | Źródło: Poczta Polska

Co potrzeba, by korzystać z e-doręczenia?

Gdy e-doręczenia wejdą w życie, skorzystacie z nich logując się do specjalnej skrzynki na platformie gov.pl za pomocą swojego Profilu Zaufanego. Państwo polskie utworzy w jej ramach specjalną bazę adresów elektronicznych. Gdy adres obywatela pojawi się w tej bazie, pisma drogą elektroniczną doręczane będą właśnie na ten adres.

Przeczytajcie koniecznie nasz wpis dotyczący tego jak założyć Profil Zaufany i dlaczego warto to zrobić. Dzięki niemu korzystać można m.in. ze świetnej aplikacji mObywatel, która pozwala w smartfonie trzymać legitymację szkolną, dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, a wkrótce także prawo jazdy.

Tradycyjne doręczenia zostaną utrzymane w mocy

Nie każdy rzecz jasna musi korzystać z e-doręczeń. Moc prawną nadal będą miały doręczenia w formie tradycyjnej, działające w ramach usługi hybrydowej. Podmiot publiczny może wysłać informację w domyślnej formie elektronicznej, a obywatel otrzyma przy okazji możliwość otrzymania przesyłki listowej. Ta zostanie wydrukowana na poczcie i nadana obywatelowi w formie papierowej. Organy państwowe zapewniają o obowiązywaniu tajemnicy pocztowej oraz zachowaniu wszelkiej poufności informacji.

Źródło: sejm.gov.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.