Tajemnicze zgony, a w tle aplikacje randkowe. Wydano ostrzeżenie

Piotr MalinowskiSkomentuj
Tajemnicze zgony, a w tle aplikacje randkowe. Wydano ostrzeżenie

Wygląda na to, że aplikacje randkowe mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Tak przynajmniej wynika z komunikatu Ambasady Stanów Zjednoczonych w Kolumbii, która poinformowała o serii tajemniczych zgonów w tym kraju. Doszło także do przypadków odurzenia narkotykami oraz okradzenia na randkach. Zerknijmy na to wszystko nieco bliżej.

Aplikacje randkowe doprowadziły do serii tajemniczych zgonów

Jeśli kiedykolwiek korzystaliście z aplikacji randkowych, to zapewne możecie opowiedzieć przynajmniej kilka nietypowych historii o spotkanych tam osobach. Tego typu platformy przyciągają przeróżnych ludzi i podczas korzystania z nich należy być bardzo ostrożnym. Rzadko jednak przyjdzie do głowy myśl, że pisząca z nami osoba może marzyć o naszej śmierci. Do takich sytuacji niestety dochodzi coraz częściej, lecz na szczęście nie na terenie naszego kraju, przynajmniej nic o tym nie wiadomo.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Kolumbii wydała właśnie ostrzeżenie skierowane do obywateli USA znajdujących się na terenie kraju. Okazuje się bowiem, że na przestrzeni listopada i grudnia 2023 roku doszło do ośmiu podejrzanych zgonów na terenie miasta Medellin. Służby podejrzewają, iż w grę wchodzi udział osób trzecich lub mimowolne przedawkowanie narkotyków. Do wszystkich sytuacji doszło natomiast podczas lub po randce umówionej za pośrednictwem aplikacji randkowej.

Źródło: unsplash.com (@frame_media)

To są skrajne przypadki, natomiast bardzo często się tam zdarza, iż wielu obywateli USA zostało w Kolumbii odurzonych narkotykami lub okradzionych. Zasada działania przestępców jest dosyć prosta – zwabiają ofiary na spotkania w miejscach publicznych (hotele, restauracje, bary), a następnie napadają na nie i okradają.

Doniesienia o takich przypadkach najczęściej napływają z dużych kolumbijskich miast i służby zwracają uwagę, iż liczba zgłoszonych przypadków może diametralnie różnić się od faktycznych wskaźników. Ofiary często się bowiem wstydzą i nie chcą podejmować jakichkolwiek kroków prawnych. Zwłaszcza jeśli chodzi o obcokrajowców, którzy są okradani nawet trzy razy więcej niż obywatele Kolumbii.

Zabójstwa, kradzieże i odurzenia narkotykami

Jeśli zaś chodzi o przypadki odurzenia narkotykami, to zazwyczaj wykorzystywana jest skopolamina (narkotyk pozyskiwany z roślin). Odurzona osoba prowadzona jest do mieszkań lub bankomatów, by nieświadomie została wykorzystana. Rocznie może dochodzić do nawet 50 tys. przypadków wykorzystania tej substancji. Powód jest prosty – substancja nie ma zapachu i łatwo rozpuszcza się w napoju.

W przeciągu kilku ostatnich lat diametralnie wzrósł wskaźnik przestępczości na portalach randkowych, dlatego też zaleca się tamtejszym użytkownikom głębszą analizę tego, z kim piszą bądź po prostu rezygnację z używania tego typu usług.

Warto zaznaczyć, że aplikacje randkowe mogą być niebezpieczne zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Ambasada informuje bowiem, że przestępcy często zatrudniają atrakcyjne kobiety w celu zwabienia mężczyzn. Wtedy dochodzi nie tylko do odurzenia narkotykami, ale też porwań czy właśnie tytułowych zgonów.

Mimo że u nas raczej takie wydarzenia są rzadkością, to i tak warto być ostrożnym podczas umawiania się na spotkania w realnym świecie. Jeśli już planujecie to zrobić, to wybierzcie raczej miejsce, gdzie łatwo poprosicie o pomoc.

Źródło: PAP / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@swimstaralex)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.